YEŞİLIRMAK DOĞAL GÜZELLİĞİNE YENİDEN DÖNÜYOR

YEŞİLIRMAK DOĞAL GÜZELLİĞİNE YENİDEN DÖNÜYOR

Tokat’ın Turhal ilçesinde Yeşilırmak üzerinde yapılan rekreasyon çalışmaları kapsamında suya kaz bırakıldı. Daha önceden bırakılan kazlarla birlikte doğal alanlarında yaşayan kaz sayısı 100’e yükseldi.

18 Haziran 2021 - 20:19

Tokat’ın Turhal ilçesinde Yeşilırmak’ın temizlik ve rekreasyon çalışmaları devam ediyor. Turhal Belediyesi tarafından 3 yıl önce başlatılan çalışmalarda ırmak yatağında ıslah ve temizlik çalışmaları yapılmıştı. Yapılan çalışmalar sonrasında habitatında canlıların yeniden görülmeye başladığı Yeşilırmak’ta artık kazlar da doğal ortamlarında yüzmeye başladı. Daha önceden ırmağa salınan kazların yanına, bu kazlardan elde edilen yumurtalardan çıkartılan yeni kazlar da eklendi. Turhal ilçesinde özgür dolaşan kaz sayısı böylece 100’e yükseldi.

Yeşilırmak’ın canlı yaşamı noktasında çok zengin bir habitata sahip olduğunu dile getiren Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler; “Yeşilırmak’ta beslediğimiz kazlarımızın sene başında aldığımız yumurtalarını yine kuluçkaya yatırmıştık. Ve çıkan yumurtalarımızı şimdi Irmağa, doğal yaşam alanlarına salma kısmını yapacağız inşallah. Burada hem Turhal Yeşilırmak’ın rekreasyon ve çevre düzenlemelerini yaparken aynı zamanda buradaki doğal yaşamın da devam etmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Kesinlikle zengin bir habitata sahip. Yani pullu, sazan ve onun haricinde de çeşitli balık türlerimiz var. Aynı zamanda kaz ve kaz türlerini de burada doğal yaşamda biz müdafaa ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/06/2021-06-18-20-20-56.jpg
2021/06/2021-06-18-20-21-01.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x