google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Kırsalda bakıma muhtaç Hayvan kalmayacak

Kırsalda bakıma muhtaç Hayvan kalmayacak

Sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarına İl Genel Meclisi ve Veteriner Hekimler Odası ortak proje ile sahip çıktı. Bu yılı kapsayan 120 bin TL bütçeli proje dün itibariyle uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında kırsaldaki bakıma muhtaç hayvanlara kısırlaşırımla, bakım ve rehabilite gibi işlemler yapılacak

16 Mart 2019 - 12:11

Kırsal alanda bulunan ve belediyelerin sokak hayvanları bakım-rehabilitasyon hizmetinden yararlanamayan bölgelerdeki sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar Tokat Veteriner Hekimler Oda Başkanlığı tarafından hazırlanan proje sayesinde artık tedavi ve rehabilite edilecek.  Tokat İl Özel İdaresi tarafından desteklenerek 2019 yılı içinde uygulanacak projeyle kırsalda bulunan ve hasta, sahipsiz, güçten düşmüş hayvanların bakım hizmeti mahallinde hekimler aracılığı ile verilerek bu canlıların yaşama hakkına sahip çıkılacak.

Veteriner Hekimler Oda Başkanı Seyit Sami Karyağdı, “İlimiz tüm ilçelerinde görevli hekimlerimiz tarafından köylerimizdeki sahipsiz hayvanların, tedavileri, aşılamaları, parazit mücadeleleri hekimlerimiz tarafından mahallinde yapılacak, ihtiyacı olan hayvanlarımız bakım evlerine transferi gerçekleştirilecek. Zonooz hayvan hastalıklarının önlenmesi, sahipsiz hayvanlarımızın sağlık anlamındaki yaşam kalitelerinin artırılmasını hedeflediğimiz projemizde, Tokat Valiliği, İl Özel idaresi ve Veteriner Hekim odamızın ortak çalışması ile bu canlarımız artık sağlık şemsiyesi altında korunması sağlanabilecektir” dedi.

SOKAK HAYVANLARI SAYISI KADEMELİ OLARAK DÜŞECEK

Veteriner Hekimler Oda Başkanı Seyit Sami Karyağdı, “Dünyaya gelen her canlı kadar yaşam hakkına sahip tüm hayvanlarımız için bu önemli projeyi hayata geçirmenin mutluluğu ile Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, İl Genel Meclisi Başkanı Salih YILDIRIM, Plan Bütçe komisyonu başkanı Daim Namlı’ya ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bu Proje sayesinde İlimizdeki sahipsiz hayvanların tedavi, hastalıklara karşı aşılamaları, iç ve dış parazit mücadeleleri ve gerektiğinde kısırlaştırma işlemleri yapılacak ve önümüzdeki yıllarda sokak hayvanı sayısında kademeli olarak düşürülmesi sağlanacaktır. İnsanın da hayvanın da taşıdığının can, aldığının nefes olduğunun bilincinde ilimiz ve ilçelerimizdeki diğer yerel yönetim yetkilileri ile daha büyük projeleri hayata geçirebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

EN SAĞLIKLI KISIRLAŞTIRMA YÖNTEMİ UYGULANIYOR

Sokak hayvanlarının operasyon sonrası bakımı konusunda sorun oluşmaması için en sağlıklı kısırlaştırma yöntemini kullandıklarını belirten Karyağdı, operasyon sonrası 1 haftalık sürenin böylece 1 güne düşeceğini ve hayvanların kısa sürede iyileşme sürecine gireceğini söyledi. Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Doç Dr. Murat Yüksel hocamız hekim hocalarımıza önce Odamızda teorik bilgileri verdi ardından sokak hayvanlarımızda uygulama yapıyoruz. Tokat’ın bütün ilçelerinden hekimimiz var” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0