Otizm, doğuştan gelen ve genellikle hayatın ilk yıllarında belirlenebilen, karmaşık bir nöro-gelişimsel durum olarak tanımlanmaktadır. 1985 yılındaki verilere göre her 2.500 çocuktan birinde görülen otizm vakaları, günümüzde yapılan son araştırmalara göre her 36 çocuktan birinde görülmektedir. Bu artışla birlikte otizmin farkındalığını artırmak ve otizmli bireylerin toplum içinde eşit derecede kabul görmesini sağlamak amacıyla Tohum Otizm Vakfı, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde özel bir kampanya düzenlemektedir. Bu kampanya kapsamında binaların kırmızı ışıkla aydınlatılması, çeşitli kuruluşlarla otizmi tanıma ve anlama üzerine etkinliklerin düzenlenmesi ve #otizmekırmızıışıkyaketiketi altında kampanya destekçilerinin bir araya gelmesi planlanmaktadır. Kampanyanın temel amacı, otizme dair toplumsal bilinci artırmak ve otizmli bireylerin ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaktır.

ODAĞIMIZI FARKINDALIKTAN KAPSAYICILIĞA ÇEVİRİYORUZ

Son yıllarda dünyada otizmin bilinmesine ve farkındalık yaratılmasına dair önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, otizmli bireyler temel hak ve özgürlüklerine erişimlerinde sosyal ve çevresel engellerle karşı karşıya kalmaya devam ediyorlar.

20 yılı aşkındır otizmli çocukları özel eğitimle topluma kazandırabilmenin Türkiye’deki savunuculuğunu yapan Tohum Otizm Vakfı, bu küresel gelişmelerin ışığında 2022 yılında başlattığı "Otizme Kırmızı Işık Yak" kampanyası ile otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmaları ve toplumda kabul görmelerini sağlamak için odağını farkındalıktan kapsayıcılığa çevirdi.

Küflenen ekmeği tüketmeyin! Küflenen ekmeği tüketmeyin!

Otizmli çocukların hala nitelikli eğitime erişmede zorluk yaşadığını, bireylerin iş yerlerinde kabul görmediğini, sosyal hayatın dolayısıyla yaşamın bir parçası olması için mücadele etmek durumunda kaldıklarını vurgulayan Tohum Otizm Vakfı, otizmli bireylerin tüm farklılıklarıyla beraber herkesle eşit haklara sahip olmalarının savunuculuğunu yapıyor.

OTİZMLİ BİREYLERLE BİRLİKTE KAPSAYICI VE ERİŞİLEBİLİR BİR DÜNYA İNŞA EDİYORUZ

Tohum Otizm Vakfı bu sene de “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyası ile otizmli bireylerin toplumsal kabulünü sağlama amacını geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Tohum Otizm Vakfı'nın çağrısı ile otizmin rengi bu yıl da kırmızı oluyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Tohum Otizm Vakfı’na destek vermek için İstanbul ve Türkiye’nin farklı illerindeki tarihi ve ikonik yapılar kırmızı ışıkla aydınlanacak. Özel sektör binaları da kırmızı ışık ile aydınlanarak otizmlileri desteklemek için onların yanındayız diyecek.

HerkesiOtizme Kırmızı Işık Yak” kampanyasına destek vermeye davet eden Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Burçak Karakaya, “Bugün ve her gün, otizmlilerin evde, okulda, iş yerinde kısacası hayatın her alanında farklılıklarının kabul edildiği kapsayıcı ve erişilebilir bir dünya inşa etmek için otizmli bireylerle birlikte hareket ediyoruz. Otizmli dostlarımızın daha kapsayıcı eğitim olanaklarına, eşit iş fırsatlarına erişebilmeleri, kendilerini rahatlıkla ifade edebildiği ve herkesle eşit derecede saygı gördüğü ortamların yaratılması için daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.

Kaynak: igf