Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: "Cumhurbaşkanımızın yönetiminde birçok esere imza attık" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: "Cumhurbaşkanımızın yönetiminde birçok esere imza attık"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 4 Haziran’da Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt uçuşları başlatacaklarını belirterek “Yaz dönemi boyunca gerçekleşecek uçuşlarda Trabzon’dan direkt uçuşla hem Cidde’ye hem de Riyad’a seyahat mümkün olacak. 30 Eylül 2024 Pazartesi gününe kadar sürecek. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi’den Trabzon’a uçuş talebi tarafımıza ulaşmıştır; bu uçuşu da inşallah önümüzdeki süreçte başlatmış olacağız” dedi.

Trabzon’da bir otelde düzenlenen “Trabzon’dan Dünyaya Turizm Zirvesi” toplantısında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, geçen yıl Türkiye’nin 56,7 milyon ziyaretçiyle 54,3 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini hatırlattı. "Bu başarı aynı zamanda güvenlik politikalarımızın ve ulaştırma yatırımlarımızın bir tezahürüdür" diyen Uraloğlu "Ülkemizin en ücra köşelerinde turistik aktiviteler yapılabiliyorsak, doğusundan batısına her bir ilimize güvenle ve konforla erişebiliyorsak bu 22 yıllık AK Parti iktidarımızın istikrarlı yönetimi sayesindedir. Burada mütevazı olmayacağım sanayi, lojistik, haberleşme, tarım, kültür, sanat, spor birçok alana dokunduğumuz gibi turizmin bu noktaya gelmesinde de Bakanlığımızın büyük emeği vardır. Ülkemizin avantajlı coğrafi konumunun potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için Cumhurbaşkanımız liderliğinde son 22 yıla 100 yıllık işler yaptık diyebilirim. Ulaşım ve haberleşme altyapımıza 275 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı’nı sadece geçen yıl 451 bin 453 turist gezdi”

Trabzon’da 2023 yılında 1 milyon 319 bin 299 yerli ve yabancı turistin konakladığını kaydeden Bakan Uraloğlu, “Bugünde Trabzon’umuzun bu pastadan aldığı dilimi büyütmek için neler yapabiliriz diyerek bir beyin fırtınası gerçekleştirmek için bir arada bulunuyoruz. Bakın, 2023 yılında Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turist sayısı 2022 yılına göre yüzde 38 artmış durumda. Trabzon’da 706 bin 532 yabancı, 612 bin 767 de yerli turist olmak üzere 1 milyon 319 bin 299 ziyaretçi geldi. Kente gelen turistler de yoğunluklu olarak Uzungöl, Sümela Manastırı, Sera Gölü, Çal Mağarası, Şahinkaya, Boztepe, Ganita ve Ayasofya Camisi’ni ziyaret etti. Türkiye’nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı’nı sadece geçen yıl 451 bin civarında turist ziyaret etti” şeklinde konuştu.

“Trabzon her mevsim ziyaret edilebilir”

Trabzon’da turizmi 4 mevsime yaymanın yollarının bulunmasını gerektiğinin altına çizen Bakan Uraloğlu, “Eşsiz doğası, zengin tarih ve kültürel mirası ile Trabzon’un, turizm sezonunu sadece yaz aylarıyla sınırlamak yerine, yılın her dönemine yaymanın yollarını bulmalıyız. Farklı kültürel etkinlikler, doğa turizmi aktiviteleri, gastronomik deneyimler ve daha birçok çeşitli turizm ürünü ile Trabzon her mevsim ziyaret edilebilir olmalıdır. Şehrimizin turizm potansiyelini ve çekiciliğini daha geniş kitlelere duyurmak için çalışmalıyız. Burada eklemek istediğim bir önemli husus daha var. O da bizim kendi esnafımızın, taşımacımızın, turistik tesis işletmecilerimizin ve bu tesislerde çalışan kardeşlerimizin, kamu görevlilerimizin daha doğrusu hepimizin turistlere karşı olan tutumu çok değerlidir. Hem ülkemizin hem de Trabzon’umuzun turistlerin gözünde olumlu bir imajı olması açısından mutlaka bu konuda hep beraber daha hassas olmamız gereklidir” diye konuştu.

Birleşim Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den Trabzon’a uçuş talebinin olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak söylemeliyim ki, Trabzon’a gelen yabancı turist sayılarındaki artışta elbette Trabzon’un ulaşım ağının gelişmesinin ve özellikle havayolu ulaşımındaki gelişmenin payı çok büyüktür. Burada yeri gelmişken yeni bir müjdeyi daha sizinle paylaşmak istiyorum. 4 Haziran’da Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt uçuşları başlatıyoruz. Yaz dönemi boyunca gerçekleşecek uçuşlarda Trabzon’dan direkt uçuşla Cidde’ye ve Riyad’a seyahat mümkün olacak. 30 Eylül 2024 Pazartesi gününe kadar bunu devam ettireceğiz. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi’den Trabzon’a uçuş talebi tarafımıza ulaşmıştır; bu uçuşu da inşallah önümüzdeki süreçte başlatmış olacağız. Trabzon’dan Cidde ve Riyad’a karşılıklı haftada 5 sefer yapılacak. Bu seferler ile hem Trabzon turizmi ve ekonomisi gelişecek hem de hac ibadeti ve umre seyahatlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımız için de büyük bir kolaylık olacak” ifadelerini kullandı.

“Trabzon Havalimanı’nda yılda 15 milyon yolcuyu ağırlayabileceğiz”

Trabzon Havalimanı’nın genişletme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Bakan Uraloğlu, “Trabzon Havalimanımızın genişletme çalışmalarına da başladık. Yeni Havalimanı projesini de yatırım programına aldık. 3 bin 240 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pist inşa ederek geniş gövdeli uçakların da inebileceği bir havalimanına kavuşacağız, yılda 15 milyon yolcuyu ağırlayabileceğiz. Tamamlandığında Trabzon’a uzun yıllar hizmet edecek kıymetli bir eser olacak. Canı gönülden inanıyorum ki bu yatırımlar hayata geçtiğinde Trabzon’umuz sadece turizm alanında değil tarım, sanayi gibi her alanda büyük bir sıçrayış yaşayacaktır” dedi.