Hazine ve Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ekonomi ile mücadelesini bir üst seviyeye taşıyarak, Tokat dahil olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinde 24 saat kesintisiz denetimlere başladı. Bu yeni dönem, vergi müfettişlerinin sahada aktif bir şekilde bulunmalarını ve denetimlerin daha da sıkılaştırılmasını öngörüyor.

Bu süreçte, özellikle lira, KDV oranları ve iban hesapları mercek altına alınıyor. İlk etapta, hileli KDV oranı uygulayanlar ve iban hesaplarını kiraya veren mükellefler tek tek tespit edildi. Bakanlık bu mükelleflere yönelik olarak gerekli yasal işlemleri başlatarak, kayıt dışılıkla mücadelenin altını çizdi.

2024 yılı, vergi denetimi açısından bir dönüm noktası olacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz kesintisiz devam edecek ve bu süreçte her türlü usulsüzlüğe karşı sert tedbirler alınacak" ifadelerine yer verildi. İkinci aşamada ise gıdadan inşaata, kuyumculuktan enerji sektörüne kadar hemen her alanda tüm sektörler sıkı bir denetime tabi tutulacak. Bu kapsamda, faturalar detaylı bir şekilde inceleniyor ve hesap hareketleri kontrol ediliyor.

Tokat’ta Evi, Dükkanı, Arsası Olan Herkesi İlgilendiriyor! Son Gün Cuma Tokat’ta Evi, Dükkanı, Arsası Olan Herkesi İlgilendiriyor! Son Gün Cuma

Denetimler sırasında, usulsüzlük tespit edilen araçlara ve firmalara yönelik olarak büyük para cezaları uygulanmaktadır. İlk dört gün içinde, sadece ticari araçlara yönelik kontrollerde 29 milyon lira değerinde ceza kesildiği bildirildi. Ayrıca, usulsüzlüklerde bulunan firmalara idari para cezalarının yanı sıra kapatma cezaları da uygulanabilecek.

Tokat dahil 81 ilin giriş çıkışlarında gerçekleştirilen ticari araç kontrolleri, bakanlığın bu alandaki kararlılığını gösteriyor. Belgelerin kontrol edilmesi ve araçların durdurularak incelenmesi süreci, kayıt dışı ekonominin önlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu denetimlerle birlikte, hükümet kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir adım atmış oluyor, bu da Türkiye ekonomisinin daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacak.