Türkiye'nin doğalgaz dağıtım ağı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) tarafından yayımlanan yıllık rapora göre, 2023 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin 81 ilinde ve 845 yerleşim yerinde doğalgaz arzı sağlandı. Özellikle 2024-2026 dönemi için planlanan 75 milyar liralık yatırımla, doğalgaz altyapısının daha da genişletilmesi hedefleniyor.

Geçen yıl doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından 17 milyar liranın üzerinde bir yatırım gerçekleştirildi. Bu yatırımlar sayesinde, doğalgaz şebeke uzunluğu çelik, polietilen ve servis hatları dahil olmak üzere toplamda 202 bin 100 kilometreye ulaştı. Önümüzdeki üç yıl içinde ise yıllık ortalama 15 bin kilometre üzerinde şebeke inşası planlanmakta, bu da 2026 sonu itibarıyla şebeke uzunluğunun 250 bin kilometreyi aşmasını öngörüyor.

2023 yılı içerisinde özellikle doğalgaz dağıtımına yeni eklenen 102 yerleşim yeri ile birlikte, bir yılda en fazla yeni yerleşim yerine doğalgaz arzı sağlanan yıl olarak kayıtlara geçti. Bu başarı, Türkiye'nin enerji altyapısını güçlendirmek adına atılan adımların bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

Sabancı'dan gençler için seferberlik projesi Sabancı'dan gençler için seferberlik projesi

2024-2026 döneminde planlanan yatırımlar kapsamında, 128 yeni yerleşim yerine daha doğalgaz arzının sağlanması hedefleniyor. Bu genişleme stratejisi, Türkiye'nin her köşesine temiz ve verimli bir enerji kaynağı sağlama misyonunu desteklemektedir.

Raporda ayrıca, geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'deki 973 ilçenin 757'sine ve 88 beldeye doğalgaz ulaştırıldığı belirtiliyor. Bu, Türkiye'nin enerji altyapısının ne kadar hızlı ve etkili bir şekilde genişletildiğini gösteren önemli bir veri.

Doğalgaz dağıtımının bu denli hızlı genişlemesi, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de enerji verimliliği açısından Türkiye'nin geleceği için büyük önem taşımaktadır. Devam eden ve planlanan yatırımlar, Türkiye'nin enerji sektöründeki büyüme ve dönüşümünü pekiştirmeye devam edecektir.

Doğal Gaz Erişimi Arttı

Rapora göre, geçen yıl dağıtım şirketleri tarafından mevcut ve genişleme bölgelerindeki yatırımlar ile ulaşılan nüfus yüzde 1,9 artarak 71,5 milyon oldu. 2023 sonu itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde 84’ünün doğal gaza erişim imkanı bulunuyor.
Türkiye'de aktif doğal gaz kullanan nüfus, geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,3 artarak 62,7 milyona ulaştı.
Son 5 yıllık dönemde doğal gaz kullanan nüfus yaklaşık 10,5 milyon arttı. 2019'da Türkiye nüfusunun yüzde 63’ü aktif doğal gaz kullanıcısıyken geçen yıl sonu itibarıyla yüzde 73'e yükseldi. 2026 sonuna kadar aktif kullanıcının yüzde 18 artarak 71,5 milyona ulaşması öngörülüyor.
Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye, 20,8 milyon doğal gaz abonesi ile Avrupa’da İtalya ve Almanya'nın ardından en çok doğal gaz abonesine sahip üçüncü ülke oldu.
Avrupa ülkelerinin doğal gaz abone sayısının doygunluğa ulaşması, gelecek yıllarda Türkiye'de potansiyel abonelerin aktif hale gelmesi ve şebeke yatırımlarının devam etmesinin etkisiyle Türkiye’nin 2025'te Avrupa’da abone sayısı en fazla olan ikinci ülke olacağı öngörülüyor.
Türkiye’de doğal gazın en çok kullanıldığı İstanbul’da abone sayısı geçen yıl yaklaşık 121 bin artarak 5,7 milyona ulaşırken Başkent Ankara'da yüzde 2 artışla 2 milyon oldu.

Günlük İhtiyaçta Doğal Gaz Tercih Edildi

Geçen yıl Türkiye doğal gaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 6 azalarak 50 milyar metreküp olarak gerçekleşti.
Geçen yılın 2022'ye göre daha sıcak geçmesi, elektrik üretiminde doğal gaz yerine alternatif enerji kaynaklarının kullanılması, sanayide tüketimin azalması ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremleri sonucunda tüketimin düşmesi sebebiyle 2023'te doğal gaz tüketimi bir önceki yılın altında kaldı.
Konutlarda doğal gaz tüketimi de geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 6 azalarak 17 milyar metreküp oldu. Doğal gazla elektrik üreten santrallerin tüketimi 2022'ye kıyasla yaklaşık yüzde 4, sanayide tüketim ise yüzde 8 azaldı.
Doğal gaz tüketiminde en fazla paya sahip sektör yüzde 34’le konutlar olurken, bunu yüzde 28'le elektrik santralleri, yüzde 24'le sanayi ve yüzde 11'le hizmet sektörü izledi.
Türkiye’de her 100 hanenin yaklaşık 59’u ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak için doğal gaz kullandı.
Isınma amaçlı kullanımda hanelerin yüzde 57’si doğal gazı, yüzde 22’si kömür, yüzde 17’si biyokütle yakıtlarını tercih etti.
Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ısınma amaçlı doğal gaz tüketimi sıralamasında Almanya ve İtalya’dan sonra üçüncü oldu.

Muhabir: Murat Onur