Fransız mutfağının en özel tatlılarından biri olan çikolatalı mousse, derin çikolata lezzeti ve hafif yapısıyla tatlı severlerin vazgeçilmezi. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu lezzet şöleni, özel günlerinizde veya sıradan bir akşam yemeğinin ardından tatlı ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak. İşte, ağızda eriyen bu enfes tatlıyı evde yapmanız için gereken malzemeler ve adım adım tarifi.

Malzemeler:

Ganaj İçin:

150 gram bitter çikolata
100 ml krema (yarım paket)

Çırpılmış Krema İçin:

200 ml krema (bir paket)

Yapılışı:

Çikolatanın Eritilmesi:

Tencerenin yarısını suyla doldurup kaynatın. Üzerine ısıya dayanıklı bir kabı oturtun. Çikolatayı küçük parçalara bölüp bu kaba alın ve çikolata tamamen eriyene kadar karıştırın.

Ganajın Hazırlanması:

Eritilen çikolatanın içine 100 ml kremayı ekleyin. Krema ve çikolata iyice birbirine karışıp pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırmaya devam edin.

Çırpılmış Kremanın Hazırlanması:

İki karıştırma kabı hazırlayın. Biri içine birkaç parça buz koyun, diğer kabı bu buzların üzerine yerleştirin. Soğuk kremayı bu kaba ekleyip, mikserle kıvamı koyulaşana ve kabarana kadar birkaç dakika çırpın. Hazır olan kremadan üç kaşık ayırın.

Mousse'un Karıştırılması:

Çikolatalı karışımın yarısını çırpılmış kremaya ekleyin ve bir dakika daha çırpın. Kalan çikolatalı karışımı da ekleyip homojen bir kıvam elde edene kadar çırpmaya devam edin.

Soğutma Süreci:

Filizlenmiş Patatesleri Yemek Zararlı mı? İşte Bilmeniz Gerekenler Filizlenmiş Patatesleri Yemek Zararlı mı? İşte Bilmeniz Gerekenler

Hazırlanan çikolatalı mousse karışımını kaselere eşit miktarda bölüştürün. En az 1 saat buzdolabında soğumaya bırakın.

Sunum:

Çikolatalı mousse'ları buzdolabından çıkardıktan sonra üzerine ayırdığınız çırpılmış kremadan birer kaşık ekleyin. Üzerine çikolata rendesi serperek servis edin.
Bu basit ve lezzetli çikolatalı mousse tarifi ile kendinizi ve sevdiklerinizi şımartın. Fransız mutfağının bu klasiği, ev yapımı tatlılar arasında özel bir yere sa

Muhabir: Burhan Arar