MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, "Yeni yüzyılda, 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye'yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür." Sözleri il olmaya aday olan ilçeleri heyecanlandırdı.

Ordu şehir merkezine 63 kilometre uzaklıkta bulunan Ünye ilçesi, il olma potansiyeli yüksek olan 26 ilçe arasında gösteriliyor. Ordunun en büyük 2'nci ilçesi olan Ünye, turizm açısından da önemli bir potansiyele sahiptir.

Kızılcaören Kurt Gölü'nde Bayram Coşkusu Kızılcaören Kurt Gölü'nde Bayram Coşkusu

Ordu için önemli bir konuma sahip olan Ünye, il olduğu takdirde Samsun, Tokat ve Ordu'da bulunan bazı ilçeler ve mahalleler Ünye'ye bağlanılması bekleniliyor. Şehir merkezine uzaklığıyla, ekonomik yapısı ve ulaşımı ele alındığında il olamaya aday olan ilçeler arasında gösterilen Ünye, fındık üretimiyle de ön plana çıkıyor.

130 bini aşan nüfusuyla il olmaya aday olarak gösterilen Ünye, il olduğu takdirde Samsun'dan Terme ve Salıpazarı ilçeleri, Tokat'tan Niksar ve Başçiftlik ilçeleri ve Ordu'dan da Kumru, Akkuş, İkizce, Çaybaşı ilçelerinin Ünye'ye bağlanılması bekleniliyor.

Ünye'nin il olma ihtimali, ilçe halkı tarafından da büyük bir heyecanla bekleniliyor. Ekonomisi temel olarak tarıma dayanan Ünye ilçesinin özellikle fındık tarımı ekonomisinin kalbi olarak kabul ediliyor. Ünye hurması, mısır, pancar gibi alternatif ürünlerde yetiştirilen Ünye'de, son yıllarda iklimin elverişliliği nedeniyle kivi üretiminde de artış yaşandı.

Muhabir: Murat Onur