Tokat'ta 2023 yılında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'e (KOBİ) yönelik olarak sunulan yüksek destekler, ekonomik kalkınma ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda büyük önem taşıyor. KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, KOSGEB'in 2023'te toplamda 107 bin KOBİ'ye 18 milyar TL'lik destek sağladığını açıkladı. Bu destek programının 12,8 milyar TL'sinin son iki ay, yani kasım ve aralık aylarında deprem bölgesinde afetzede olan KOBİ'lere yönelik olduğunu belirtti.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ocak Ayı Meclis Toplantısı'nda konuşan İbrahimcioğlu, Türkiye'de 3 milyon 773 KOBİ olduğunu, bunun 3 milyonunun Bakanlar Kurulu kararıyla KOSGEB'in hizmet vermesi gereken KOBİ tanımına girdiğini söyledi.

İbrahimcioğlu, daha önce sadece sanayi sektörüne hizmet eden KOSGEB'in 2009'dan sonra küçük, orta ve mikro ölçekli işletmelerin tamamına destek veren bir kurum haline geldiğini dile getirerek 2002'den bugüne kadar ise KOSGEB'in 1 milyon 297 bin KOBİ'ye bugünkü değerle 90 milyar liranın üzerinde destekte bulunduğunu kaydetti.
Kurumun 2023 yılındaki faaliyetlerine değinen İbrahimcioğlu, ‘’KOSGEB de aslında finansal erişim sağlayan bir kurum. Hibe ve geri ödemeli olmak üzere destek veriyor. Desteklerinin yüzde 33'ü geri ödemeli, yüzde 67'si hibe. 107 bin KOBİ'ye 18 milyar TL destek verdi KOSGEB 2023 yılında. Bunun 12,8 milyar lirası son iki ay, kasım ve aralık ayında deprem bölgesinde afetzede KOBİ'lerimize verdiğimiz destek’’ diye konuştu.

'2023'TE 200 BİN BAŞVURUYU DEĞERLENDİRDİK'

İbrahimcioğlu, KOSGEB'in hızlı destek verebilecek bir kurum olduğunu gösterdiklerini vurgulayarak 2023 yılında 200 bin başvuruyu değerlendiklerini aktardı.
Yeni dönemde özellikle imalat sanayisine yönelik destek miktarını artıracaklarına işaret eden İbrahimcioğlu, ‘’Şu anda rakamsal olarak işletme bazında değil, rakamsal olarak verdiğimiz desteklerin 2021-2023 ortalaması imalat sanayi yüzde 53. Yani verdiğimiz desteklerin yüzde 53'ü imalat sanayisine gitmiş. Orta Vadeli Program'da 2028 sonuna kadar bunun yüzde 78'e çıkarılması KOSGEB'e hedef olarak yazıldı. Bütün yeni stratejik planımızı da buna göre hazırladık’’ ifadelerini kullandı.

CHP'den tarım ve hayvancılık seferberliği CHP'den tarım ve hayvancılık seferberliği

İbrahimcioğlu, KOSGEB'in yeni dönemde sürdürülebilirlik meselesini de misyon olarak en baş noktaya koyduğunun altını çizerek ‘’Hatta bununla ilgili bir daire de kuracağız. Yeni dönemde bir Sürdürülebilirlik Dairesi kurup tamamen bu sürdürülebilirlik konusu ve dış finansmana odaklandığımız bir dönemini göreceksiniz KOSGEB'de’’ dedi.

Muhabir: Burhan Arar