Tokat'ta trafik sigortası primlerinde yaşanan fiyat artışları ve kaza tespit tutanaklarındaki yeni düzenlemeler! Hatalı tutanaklar neden geçersiz sayılıyor ve sürücülerin dikkat etmesi gerekenler neler? İşte detaylar...

Tokat'taki araç sahipleri için trafik sigortası fiyatları ve kaza tespit tutanakları hakkında bilinmesi gerekenler, bu yeni düzenlemelerin araç sahipleri üzerinde önemli etkileri olabilir. Bu nedenle, araç sahiplerinin güncel bilgilerle donanımlı olmaları ve kaza anında doğru adımları atabilmeleri büyük önem taşıyor.

Aytemiz Kayseri bayileri, 23 Nisan'da engelli çocuklar için özel etkinlik düzenledi Aytemiz Kayseri bayileri, 23 Nisan'da engelli çocuklar için özel etkinlik düzenledi

Tokat'taki Araç Sahipleri İçin Trafik Sigortası Güncellemeleri

Tokat, Ocak ayından itibaren trafik sigortası fiyatlarında önemli bir artışa sahne oldu. Yılın bu ilk ayından başlayarak sigorta primlerinde görülen bu artış, Mayıs ayı itibarıyla yeni bir düzenlemeyi de beraberinde getirdi. Ancak, araç sahiplerinin birçoğu, kaza tespit tutanağı hakkında yeterli bilgiye sahip değil veya hiçbir zaman bu durumla karşılaşmadı. Peki, bu yeni düzenlemeler ve kaza tespit tutanakları hakkında araç sahiplerinin bilmesi gerekenler nelerdir?

Trafik Sigortasında Yeni Fiyatlandırma ve Düzenlemeler

Yılın başından itibaren trafik sigortasında yaşanan fiyat artışları, sigorta sektöründe dikkatle takip edilen bir gelişme oldu. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan düzenlemelerle, trafik sigortası primlerinde önemli bir güncelleme yapıldı. Aralık 2023'e kıyasla Ocak ayında yüzde 10, Şubat ayında ise yine yüzde 10 oranında bir artış yaşandı. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ise yüzde 5'lik bir artış bekleniyor. Ancak, Mayıs ayında hasar endeksine göre bir değerlendirme yapılacak ve bu, primlerin yükseltilip düşürülmesinde yeni bir faktör olarak rol oynayacak.

Kaza Tespit Tutanakları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

TÜKONFED Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, kaza tespit tutanaklarının önemini vurgulayarak, bu tutanakların kusur tespit tutanağı olmadığını belirtti. Kaza anında, olay yerinin video kaydını almak, araç ve ehliyet bilgilerini doğru bir şekilde kaydetmek ve basit bir kroki çizmek gibi adımlar, kazanın nasıl olduğunun belirlenmesinde büyük önem taşıyor. Bağcı, kaza tespit tutanağı hazırlanırken, tarafların kendi sigorta şirketlerine başvurarak ilgili işlemleri başlatmaları gerektiğini ifade etti.

Tutanakların Geçersiz Sayıldığı Durumlar

Kaza tespit tutanaklarının geçersiz sayıldığı durumlar arasında, kazada ölüm veya yaralanma olması, sürücülerden birinin 18 yaşın altında olması, trafik poliçesinin bulunmaması, kazaya kamu aracının karışmış olması veya kamu malına zarar verilmiş olması gibi durumlar bulunuyor. Ayrıca, tutanakta eksik bilgilerin olması durumunda, bu eksikliklerin daha sonra tamamlanabilmesi için dikkatli bir şekilde doldurulması gerektiği belirtiliyor.

Trafik Sigortası Primlerinde Son Durum

2024 yılında trafik sigortası primleri, SEDDK tarafından yeniden düzenlendi. İyi sürücüler ile kötü sürücüler arasındaki prim farkının 7 kata çıktığı belirtiliyor. İyi bir sürücü, trafik poliçesinde yüzde 50 indirim alabilirken, kötü sürücüler yüzde 200'e kadar çıkan primlerle karşı karşıya kalabiliyor. Hususi otomobiller için iyi sürücüler şu anda 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında bir ödeme yaparken, kötü sürücüler 22 bin ile 25 bin TL arasında bir trafik sigortası primi ödemek zorunda kalıyor.

Editör: Haber Merkezi