Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi'ne ziyarette bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan "Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü imkânı esnaf arkadaşlarımızın lehine kullanacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun vatandaşlarımızın huzuru, sağlığı ve işlerinin daha kaliteli bir şekilde yapmalarını sağlamak için çalışıyoruz." dedi.

LG Showcase MEA 2024, katılımcılara son yenilikleri deneyimleme fırsatı sunuyor LG Showcase MEA 2024, katılımcılara son yenilikleri deneyimleme fırsatı sunuyor

MALATYA (İGFA) - Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan beraberinde Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile birlikte hizmete giren Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezini ziyaret edip esnaflarla bir araya geldiler.

"TÜRKİYE’DE EN ÇOK KONUŞULACAK PROJELERİN BAŞINDA YER ALIYOR"

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, bu projenin tarih boyunca Türkiye’de ve Malatya’da en çok konuşulacak projelerin başında yer aldığını söyledi. Başkan Özcan, “Burada kalan esnaflarımızın kısmen o günkü şartlarda dükkân alamayacak sıkıntıları olmuştu. Fakat kısmen de bazı esnaflarımız da projenin gerçekleşeceğine inanmadılar. Şimdi doğrusunu söylemek lazım. Hepsi bizim üyelerimiz hepsi bizim arkadaşlarımız. Biz herkesin bir çatı altında toplanması hususunda da sizin başkanlığınızda uzun zamandan beri gayret ediyoruz. Bugün Türkiye’deki ticaret merkezlerine bakın Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi hepsine emsal olacak, hepsinden çok daha önemli bir proje. Dünya genelinde kayısının 5 milyar dolara yakın bir ticaret hacmi var. Bu ürünün üretim merkezi de Malatya’dır. Dolayısıyla bu ürünün sağlıklı bir ortamda ticaretinin yapılması şart. Siz de bu konuda ciddi bir risk aldınız. Önemli bir eser ortaya koydunuz. Bu konuda size teşekkür ediyoruz. Malatya’da hayat devam ettiği sürece, kayısı da var olduğu sürece kayısının bütün sıkıntılarını absorbe edecek bir ticaret merkezi oldu. Bizim buradaki amacımız kimseyi dışarda bırakmak, kimseyi yormak değil. Amacımız eski şire pazarında ticaret faaliyetlerini Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ne taşıyacak tedbirlerin alınmasını rica ediyoruz. Biz bugün ilk adımı attık. Bu projeye inanan Malatya’da kayısının artık o (Eski Şire Pazarı) sağlıksız ortamdan Türkiye’de emsal ve güzel olan bir ortama taşınmasının meşalesini bugün yaktık. Bunları sizin başkanlığınızda yaptık. Biz size tekrar tekrar kamuoyu önünde teşekkür ediyoruz. Bu gerçekten tarih boyunca belki bundan sonra Malatya’da en çok konuşulacak, Türkiye’de en çok konuşulacak projelerin başında yer alıyor” dedi.

"TİCARETLE UĞRAŞAN VATANDAŞIMIZIN TİCARETİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü çalışmayı gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Gürkan ise yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevimiz vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak. Ticaretle uğraşan vatandaşımızın ticaretini kolaylaştırmak daha helal ve karlı kazançlar sağlamaları için imkânlar sunmak.

Bu alana Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezini yaparken yanı başına Lisanslı Soğuk Hava Deposunu yaptık. Bu alan seçilirken alt kısımda Kuzey Çevre Yolu ve üst kısımda ise Kuzey Kuşak yolu geçmektedir. Ulaşım arterlerinin merkezlerinde kayısı ticareti ile uğraşan gerek üreticiden gelecek olan kayısı gerekse de il dışına gönderilecek olan kayısı için lojistik anlamda en uygun alana, Dünya Kayısı Ticaret Merkezi inşa edildi.

Editör: Haber Merkezi