Erbaa'nın AK Parti'den Belediye Başkan Adayı olan Ömer Çetin, basın mensuplarını ağırladı. Tokat Haber.com internet Haber sayfasının sahibi Kemal Özdilek ve Haber Editörü Mihriban Koçaker de toplantıya katıldı.

Tanışma, yemek ve projelerin anlatılması şeklinde devam eden toplantıda basın mensuplarıyla soru-cevap yapılırken sohbet edilerek Erbaa masaya yatırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleri ve gerek teşkilatın gerek vatandaşların olumlu görüşü neticesinde aslında sürpriz bir aday olarak sahalara çıktıklarını anlatan AK Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin, neden sürpriz bir aday olduğuna ise Erbaa'da eğitim camiasından bir belediye başkan adayı olması şeklinde açıklık getirdi.

Anadolu Üniversitesi ve açık öğretim fakültesi sosyoloji bölümünü bitirerek sosyolog unvanı alan ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim yönetimi denetimi, teftişi planlaması ve ekonomisi konusunda yüksek Lisansı yapan eğitimci Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin, bazı önemli projelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

"Erbaa'nın en büyük problemi istihdam"
Ömer Çetin, "Erbaa'mızın her ilçenin ve ilin problemi olduğu gibi en büyük problemlerinden bir tanesi istihdam problemi. İstihdam, işsizlik ciddi bir problem. Hafta sonu İstanbul'da STK'larla bir araya geldiğimizde oradaki Erbaalı hemşerilerimizin Erbaa'ya dair özlemlerini hem gözlerinden okuduk hem de cümleleriyle paylaştılar. Dolayısıyla o arkadaşlarımızın oraya gitmesinin altındaki temel neden de istihdamla alakalı. Bülbül altın kafese koymuşlar, ille de vatan demiş. Vatan önemli. Dolayısıyla insanlar doğduğu yeri özlüyor ama doyduğu yere de gitmek gibi bir hakikatle karşı karşıya. Biz insanlarımızın doğduğu yerde, nezih ve huzurlu bir ortamda yaşayabilmeleri, doğduğu ortamda doyabilecek imkanları onlara sunmak gibi bir görev kendimize atlettik. Belediyenin baş asli görevlerinden bir tanesi de budur. Zaten hükümetimizin politikalarından bir tanesi de bu." diye konuştu. 

"Erbaa patentli ürünlerin raflarda yerini almasını sağlayacağız"

Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin, "İstihdamla ilgili ne düşünüyorsunuz derseniz; Biliyorsunuz ilçemizde organize sanayimiz var. 6 binin üzerinde işçimiz burada çalışıyor, istihdam ediliyor. Organize sanayimizin ikinci etabı başladı, devam ediyor. Biz süreç içerisinde ikinci etabın bitmesiyle ilgili belediyenin yapması gereken her ne ise onun tamamını yapacak işadamlarımızın Erbaa'ya gelmesi, orada fabrika açması, istihdam alanı oluşturulmasıyla ilgili işadamları gidecek, görüşecek, onların Erbaa'ya yönelmelerini, yatırım yapmalarını sağlayacağız. İkinci etap bittiği zaman üçüncü etapla ilgili yine bir çalışmamız olacak. Dolayısıyla ikinci ve üçüncü etap bittiğinde organize sanayi çatısı altında 4 bin kişiye daha istihdam alanı oluşturmuş olacağız. Bu Erbaa için hakikaten ciddi bir rakam. Erbaa'nın istihdam noktasında problemini çözecek bir rakam. Bu yeterli mi? Yeterli değil. Erbaa'mızda organize sanayimiz var, küçük sanayimiz var. Orta ölçekli sanayimiz yok. Orta ölçekli sanayiyle ilgili de çalışma yapıp Erbaa'mıza 200'ün üzerinde yer ayırarak orada fabrikaların kurulmasını, Erbaa biliyorsunuz tarım şehri, tarım ürünlerimizi ve sanayi ürünlerimizi burada ham madde halinde olan ürünlerimizi işleyerek ve patentinin Erbaa olmasını sağlayarak burada Erbaa adı altında raflara ulaşılmasını sağlayacak. Bunun önce ilçemiz raflarında sonra ilimiz ülkemiz ve ilerleyen süreçte de ilçemiz ve ülkemiz dışına taşıyarak tüm dünyaya servis edilmesi noktasında bir gayretimiz olacak" şeklinde devam etti. 

Erbaa'da konut planlaması

Erdinç Keskin: "Halkın iradesinden başka güç yoktur" Erdinç Keskin: "Halkın iradesinden başka güç yoktur"

Erbaa için ikinci büyük dertlerinin konut olduğunu söyleyen AK Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin, "AK Parti biliyorsunuz, TOKİ üzerinden çok ciddi anlamda ülkemizde yatırım yapıyor ki bu anlamda AK Parti'nin konut yapma anlamında çok ciddi bir sicili var. En yakın zamanda işte 11 ilimiz biliyorsunuz deprem üzerinden yerle bir oldu. Buraya şu anda TOKİ girdi ve çok ciddi anlamda binalarımız yükseliyor. AK Parti'nin olduğu seçim kazandığı, belediyeciliği yaptığı yerlerde TOKİ elhamdülillah yükseliyor. Biz de süreç içerisinde Erbaa'mıza TOKİ'yi tekrar getirmek. Birinci etap yapıldı biliyorsunuz bizim dönemimizde. Tekrar getirmek. İkinci etap, üçüncü etap, dördüncü etap gerçekleştirerek Erbaa'mızın konut ihtiyacını çözmek gibi bir derdimiz var. Bunu da TOKİ üzerinden gerçekleştireceğiz. Bunu yeterli buluyor muyuz? Hayır. Toki üzerinden bu gerçekleştirme yeterli bulmuyoruz. Gerekirse belediyenin de katkısıyla yine bir şirket kurmak. Erbaa kooperatif adı altında bir kooperatif olarak şirket kurarak bunun üzerinden yine TOKİ'ye benzer bir konutlandırma projesi yapacak, vatandaşlarımızı maliyetine konutla buluşturacak bir çalışmamız olacak. Belediye bu konuda ciddi inisiyatif alacak. Erbaa 5 yılın sonunda konut ihtiyacı olmayan, kira sorunu olmayan, ev bulma ihtiyacı olmayan bir alan haline getirmek istiyoruz." dedi.

Ömer Çetin Konut 1852 adı altındaki Konut Projesinin adını Erbaa'nın belediye olduğu tarihten aldığını ifade etti.

Trafik ve otopark sorunu
Erbaa'da trafikle ilgili ciddi sorunlar olduğunu söyleyen Ömer Çetin, "Göreve geldiğimizde şehir planlamacılarımızı, uzmanlarımızı Erbaa'ya davet edecek, Erbaa'nın trafik sorununu, park sorununu ortadan kaldıracak bir proje ortaya koyacak. Bu proje kapsamında; Alt geçidi ile üst geçici ile raylı sistemiyle Erbaa'mızın trafik noktasında problemini çözmek, modern bir şehir haline getirmek gibi bir derdimiz var." dedi. Çetin, liselerin tamamına yakınının eski üniversitenin olduğu bölüme taşınacağını ve dolayısıyla burada servis problemi ortaya çıkacağını belirterek bu konuda yollarla ilgili projeleri olacağını aktardı.

"Eğitimle ilgili gelen taleplerin hiçbirine yok demeyeceğiz"

Kendisinin eğitimci olduğunu hatırlatan AK Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin, gençlere yönelik projelerini anlattı. Bunlar Genç Masa, Genç Elçiler, Genç Erbaa gibi projelerimiz olacak. Çetin, "Burada gençlerimizi bir araya getireceğiz. Gençlerimiz dışarıdan gelen üniversite öğrencilerimizin su ihtiyacını yüzde 50 indirimli onlara vermek gibi bir projemiz olacak. Yılda 2 kez öğrencilerimizin gidiş gelişlerinde biletlerinin belediye marifetiyle alınması, onlara verilmesi gibi bir projemiz olacak. Eğitimin içinden geldiğimiz için eğitimle ilgili taleplerin hiçbirisine yok demeyeceğiz. Bunu net söyleyeyim. Çünkü eğitim geleceğe yapılan bir yatırım. Gençlerimize yapılan bir yatırım ülkemizin geleceğini ifade eden bir yatırım. Dolayısıyla ülkemizin geleceğini ifaden bu gençlerimize yatırım noktasında bizim duyarsız kalmamız mümkün değil" dedi.
Sınava hazırlık sürecinde öğrencilere kaynak desteği verileceğini de belirtti.

"Su sıkıntısını çözeceğiz"

Erbaa Belediye Başkan Adayı Ömer Çetin, ilçede yazın yaşanan su sıkıntısına da değindi. Bazen 3., 4. katlara su gitmedğini hatırlattı. Çetin "En büyük nedenlerinden bir tanesi altyapıyla ilgili sorunlarımız var. Gelen sularımız altyapı eksikliğinden ve zafiyetinden dolayı kaçak bir şekilde dağılıyor. Bunu ortadan kaldırmak için öncelikle altyapıyı direk düzeltmek, alt yapıyla ilgili sorunu ortadan kaldırmak, daha sonra su şebekemize farklı kaynaklardan su pompalayarak şehrin suyunu güçlendirmek ve şehrin su ihtiyacını ortadan kaldırıp insanların musluktan çok rahat bir şekilde su içebildiği halde şehre su pompalamak gibi bir projemiz var" dedi.

Emekli Kafe Projesi

Devletin emeklilere çok büyük katkıları olduğunu belirten Çetin, "Emekli olduktan sonra ne yapacağım diye sosyal hayatta nasıl var olabilirim? Görevdeki sosyalliğimizi emeklilikte devam ettirebilir miyiz? Kaygıları yaşayan emekliler için Emekli Kafe projesini hayata geçireceklerini söyledi. Çetin "Çaylar, poğaçalar, çorbalar bizden olacak. Gerekirse orada kuaförünü de açıp hizmet almalarını sağlayacağız" dedi.
Spora malzeme desteği

AK Parti Erbaa Belediye Başkan Adayı Çetin, Sporla ilgili ise Erbaa spor başta olmak üzere şehrin tüm sportif faaliyetlerinde, okullardaki tüm sportif faaliyetlerine, okulların il içi il dışı araç, temininde ve malzeme temininde belediyenin ciddi katkısı olacağını söyledi.
"İşçi çıkarılmasıyla ilgili insiyatif almayacağız"
Kendisinin 15 yıllık sendikacı olduğu bilgisini veren Çetin, aynı zamanda işçi çocuğu olduğunu belirterek "Alın terinin, emeğin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bir işçi çocuğuyum işten çıkarılmanın ne anlama geldiğini çok iyi yaşayarak biliyorum. Çünkü babam orman işçisi idi" dedi ve "Göz rengimiz farklı olsa bile gözyaşı rengimiz aynı. Dolayısıyla Erbaa'mızda bu noktada aynı olan göz yaşımızı kesinlikle akıtmayacak, işçi çıkarmayla ilgili bir inisiyatif almayacağız" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi