B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve sinir sisteminin işlevi için gerekli olan bir vitamindir.

B12 vitamini eksikliği, bu süreçleri etkileyebilir ve şu belirtilere neden olabilir: Yorgunluk, Halsizlik, Soluk cilt, Hafıza sorunları, Konuşma zorluğu, Denge sorunları, El ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma, İştahsızlık, Kilo kaybı, İshal veya kabızlık.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?
Normal sağlıklı bir insanda kandaki B12 miktarı 150 pg/ml civarındadır. Bu miktar 80 pg/ml altına düştüğünde B12 yetersizliğinden söz edilebilir. Besinlerle günlük olarak 2.4mcg miktarında B12 vitamini alınması önerilir. B12 eksikliği genel olarak emilim bozuklukları, yetersiz ve dengesiz beslenme, omeprazol, glifor, metmorfin gibi ilaçların kullanımı ve mide ameliyatları sonrasında görülür. Yetersizlik durumunda B12 açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir. B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

Küflenen ekmeği tüketmeyin! Küflenen ekmeği tüketmeyin!

B12 bakımından en zengin besin kaynakları?
Karaciğer, dalak gibi sakatatlar. Midye, istiridye, karides gibi kabuklu deniz ürünleri. Alabalık, ringa, uskumru ve ton balığı, Süt, yoğurt, peynir, Yumurta B12 vitaminin en zengin kaynakları arasında yer alır.
B12 eksikliği en çok kimlerde görülür?
Vücut tarafından üretilemeyen B12 vitaminine özellikle vejetaryen beslenenlerin çok daha dikkat etmesi gerekir. Kırmızı et, balık, sakatat ürünlerinde bolca bulunan B12 vitaminin eksikliği vejetaryen beslenme tarzını benimseyen kişilerde daha fazla görülebilir.

Editör: Haber Merkezi