Kadir Gecesi tarihi, tüm İslam camiası tarafından merak edilen ve sorgulanan günler arasında yer almaya başladı. Her yıl ramazan ayında idrak edilen Kadir Gecesi'nin, Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu bildiriliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 dini takvimine göre Kadir Gecesi tarihi belli oldu. Peki, 2024 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

Ramazan ayının manevi atmosferi içerisinde Müslümanlar tarafından büyük bir merakla beklenen Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen müstesna bir zaman dilimidir. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı için Kadir Gecesi'nin idrak edileceği tarihi açıkladı. Peki, milyonlarca inananın dualarla karşılayacağı bu özel gece ne zaman?Teravih1 Tokat Haber

Kadir Gecesi İbadetleri

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Mübarek geceleri nasıl değerlendirmek gerekir?" sorusunu şu cümlelerle yanıtlamıştı;

"Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.378401492 17973501548547374 8460057636718945288 N 1100X650 Tokat Haber

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur."

Aa Picture 20150630 5744158 High (1) Tokat Haber
Kadir Gecesi Hakkında

Kadir Gecesi, İslam dininin inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail adlı melek aracılığıyla Peygamber Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Kastamonu Valisi Dallı, fırtına nedeniyle oluşan hasarla ilgili bilgi verdi: Kastamonu Valisi Dallı, fırtına nedeniyle oluşan hasarla ilgili bilgi verdi:

Tarihsel olarak Ramazan ayının son günlerinde yer alır. Kur'an'da bu günün "bin aydan daha hayırlı" olduğu belirtilmiştir.

Kadir Gecesi'nden, Muhammed Peygamber'in Mekke döneminde inen ve Kur'an'ın 97. suresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, "azamet" ve "şeref" demektir.

İslam inancına göre Allah, Kur'an'da Kur’an’ı Kadir Gecesi'nde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir.

Bakara Suresi'nin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının içinde bulunduğu bu şekilde anlaşılmaktadır. 949F2565 A901 47E7 B2E7 B023C0Aca137 750X422 Tokat Haber

Kadir Gecesi'nin Tarihi Belli Oldu
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı 2024 yılı dini takvime göre, Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesi olan 5 Nisan 2024 tarihinde idrak edilecek. İslam aleminin sabırsızlıkla beklediği bu mübarek gece, her yıl olduğu gibi bu yıl da manevi bir arınma ve dua etme fırsatı sunacak.

 

 

Muhabir: Burhan Arar