Dünya genelinde her yıl 10 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olan kanser, küresel sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün öngörülerine göre, 2050 yılında dünya çapında yeni kanser vakalarının sayısının 35 milyona ulaşması bekleniyor. Kanser Haftası (1-7 Nisan) dolayısıyla önemli açıklamalarda bulunan Dr. Ümit Aktaş, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının birçok kanser türünün önlenmesinde kritik bir rol oynadığını vurgulayarak, kanserden korunmanın güçlü bir bağışıklık sistemine bağlı olduğunu belirtti. Sağlıksız beslenme, aşırı kilo, tütün ve alkol kullanımı, aşırı stres ve hareketsiz yaşam gibi pek çok faktör kanser riskini artırırken, Dr. Aktaş, kanserin yaygın inanışın aksine tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve erken yaşlarda da görülebileceğini ifade etti.

Güçlü bağışıklık sisteminin insan vücudundaki kanserli hücreleri yok edebilme yeteneğine sahip olduğunu vurgulayan Dr. Ümit Aktaş, “Hibrit tohumlar, tarım zehirleri, hatalı beslenme alışkanlıkları, alkol, sigara, düzensiz yaşam, çevre kirliliği gibi faktörler kanserin en büyük tetikleyicileri. Doğru beslenerek pek çok kanser türünün önüne geçilebilir. Kanserden korunmak için işe sofranızdan başlayın. Bağışıklığımızı doğal kalkanı olan besinlerle kanserden korunun” diye uyardı.

Sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağırsak florasının da kanserden korunmada büyük bir rolü olduğunu belirten Dr. Ümit Aktaş, doğru beslenme ve stres kontrolü gibi etkenlerden oluşan anti- kanser stratejisinin vücudu hastalıklardan korurken, vücudun hastalık sırasındaki iyileşme sürecine güç kazandırdığını ifade etti. 

6 ADIMDA ANTİ- KANSER STRATEJİSİ

İşlenmiş yiyeceklerden, şekerden uzak durun.Doğal beslenmenin gücünü keşfedin.Stres kontrolüne önem verin.Güneşlenin.Omega-3 takviyesi alın.Bağırsak floranızı destekleyin.

DR. ÜMİT AKTAŞ’TAN KANSER DÜŞMANI 5 BESİN

Zerdeçal: Antiviral ve antibakteriyel özelliğe sahip. Detoks etkisi yapıyor. Alzheimer’dan koruyucu etkisi bulunuyor. Karaciğeri güçlendiriyor. Bağışıklığı güçlendiriyor.

Genetik faktörler iyi huylu prostat büyümesini tetikleyebilir Genetik faktörler iyi huylu prostat büyümesini tetikleyebilir

Limon: C vitamini, gripten kansere kadar her hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip. Bol miktarda C vitamini içeriyor. Ama limondaki en önemli madde kabuğunda bulunuyor: D Limonen. Bu madde, adeta bir kanser ilacı gibi görev yaparak kanserli hücreleri öldürüyor.

Çörekotu: Çörekotunun içinde bulunan timokinon maddesi, kanserle savaşıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Doğal bir iltihap giderici. Doğal öldürücü hücreler ile makrofaj hücrelerinin sayısını ve aktivitesini artırıyor.

Yeşil Çay: Kuvvetli bir antioksidan olma özelliğine sahip. Sinir hücrelerini koruyor ve düzenliyor.

Bağışıklığı destekleyerek güçlendiriyor. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırıyor.

Brokoli: Tüm kanserlere karşı koruyucu etkisi bulunuyor. Değerli bir probiyotik kaynağı olma özelliğine sahip. Kilo vermeye yardımcı oluyor. Hücresel enerjiye destek sağlıyor.

Kaynak: igf