Tokat'ta köfte yapımında ustalığıyla tanınan Kemal Atangür, tiyatroya olan tutkusuyla dikkat çekiyor. 26 yıldır her cuma akşamı, köfte salonunun alt katında kurduğu Münir Özkul Oda Tiyatrosu'nda, Karagöz ile Hacivat'ın efsanevi gölge oyununu sahneleyen Atangür, izleyicilerine "ekmek arası tiyatro" sloganıyla kültürel bir ziyafet sunuyor. Atangür'ün yeteneği, köfteleri kadar gölge oyunundaki performansıyla da büyük beğeni topluyor.

Gelenekselleşen Sanat Geceleri

Kemal Atangür, 1998 yılında babasının vefatı sonrası lokantacılığı devraldı. Ancak tiyatroya olan ilgisi onu bu alanda da bir şeyler yapmaya itti. Kendi yazdığı oyunlardan Moliere'e ve Türk klasiklerine kadar geniş bir repertuara sahip olan Atangür, cuma akşamları Karagöz ile Hacivat oyununu, cumartesi geceleri ise farklı tiyatro oyunlarını sahneye taşıyor. Küçük salonunda devamlı bir tiyatro seyircisi kitlesi oluşturan Atangür, izleyicilerden gelen olumlu geri dönüşlerle motivasyonunu pekiştiriyor.

Eğitim ve Sanatın Buluşma Noktası
Cuma günleri dışında, talebe göre öğrencilere de Karagöz ile Hacivat gösterileri sunan Atangür, bu hafta Şehit Sinan Bilir Orta Okulu 5-b sınıfı öğrencilerini ağırladı. Türkçe Öğretmeni Buket Duran gözetiminde  etkinliğe katılan öğrenciler farklı bir sevinç yaşadı. 

Büyük Şair Cahit Külebi Tokat'ta Şiirlerle Anılacak Büyük Şair Cahit Külebi Tokat'ta Şiirlerle Anılacak

İngilizce Öğretmeni Ceyda Demirezen'in de öğrencilere eşilik ettiği programda köfteleri yiyerek karınlarını doyuran öğrenciler, daha sonra gölge oyununun büyüsüne kapılarak zihinlerini de doyurdu. Tokat'ta köfte ve tiyatroyu bir araya getiren Kemal Atangür'ün tutkusunu ve sanata olan adanmışlığını ön plana çıkarırken, geleneksel Türk tiyatrosunun da yaşatılmasına katkı sağlıyor.

Editör: Haber Merkezi