"Kurban keserken tekbir getirilir mi, nasıl getirilir? Kurban keserken tekbir getirmek şart mı?" soruları araştırılıyor. İşte kurban keserken okunacak getirecek tekbirle ilgili bilinmesi gerekenler...

KURBAN KESERKEN NASIL TEKBİR GETİRİLİR?
Kurban kesimi sırasında tekbir ve tehlil getirilmesi gerekmektedir. Diyanet’te yer alan bilgilere göre kurban keserken söylenmesi gerekenler şöyle: Kurban keserken Allah’ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin hükmü nedir?Kurbanlık Seçerken Tokathaber

KURBAN KESİM SIRASINDA HANGİ DUALAR OKUNUR?
İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir (Kâsânî, Bedâî‘, V, 46; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 190-191). Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir (Mâverdî, el-Hâvî, XV, 95; Şîrâzî, el-Mühezzeb, II, 885).

Kurbanlik Hayvanlarda Kene Tehlikesi Uzmanlar Uyariyor Mutlaka Kontrol Ettirin Jtqm Tokat Haber
Kurban kesilirken üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir (Semerkandî, Tuhfe, III, 66):

“De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163)

“Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)

Kurbanlık hayvan kesilirken kıbleye çevrilir. Eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır ve:

"Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve ma ene mine’l-müşrikîn" duası okunur.

Ataşehir’den Tokat ve Sivas’a Kardeşlik Köprüsü Ataşehir’den Tokat ve Sivas’a Kardeşlik Köprüsü


Ve "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd" diye 3 kere tekbir getirilir.

Tekbir bitince:

"Bismillahi Allahü ekber" diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser. Kurban kesilince, kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra "Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh" diye dua eder.

Muhabir: Murat Onur