Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasaların beklentisine uygun olarak haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi %50,00 olarak sabit tutuldu.

Açıklamanın Detayları

Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısı 23 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talebin halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

Ağrı’da Türkiye’nin en büyük entegre hayvancılık tesisi kuruluyor Ağrı’da Türkiye’nin en büyük entegre hayvancılık tesisi kuruluyor

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecektir. Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."

Piyasa Tepkileri ve Beklentiler

Piyasalarda Merkez Bankası'nın bu kararı genel olarak bekleniyordu. Ekonomistler, enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamaya rağmen, hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve jeopolitik risklerin devam etmesinin, Merkez Bankası'nın ihtiyatlı duruşunu sürdürmesinde etkili olduğunu belirtiyor.

Merkez Bankası'nın, parasal sıkılaştırmanın etkilerini yakından izlemesi ve gerektiğinde ilave adımlar atması, enflasyonun kontrol altına alınmasında önemli rol oynayacaktır. Yılın ikinci yarısında beklenen dezenflasyon süreci, para politikasının etkinliği açısından kritik öneme sahiptir.

Muhabir: Mihriban Koçaker