Türkiye'nin dört bir yanında yerel seçimlerin güvenliğini sağlamak için 594 bin güvenlik personeli görev yapacak. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıkladığı geniş çaplı tedbirlerle, seçimlerin huzur ve güven ortamında geçirilmesi hedefleniyor. Ayrıntılar için okumaya devam edin!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın liderliğinde, Türkiye'nin 81 ilinde yerel seçimlerin güven içinde gerçekleştirilmesi için geniş çaplı tedbirler alındı. Seçim güvenliği toplantısında konuşan Bakan Yerlikaya, seçim güvenliği kapsamında 324 bin Emniyet Genel Müdürlüğü, 197 bin Jandarma Genel Komutanlığı, 2 bin 850 Sahil Güvenlik Komutanlığı ve toplamda 70 bin güvenlik korucusunun, aralarında 17 bin gönüllü korucunun da bulunduğu 594 bin güvenlik personelinin görevlendirildiğini açıkladı. Bu, Türkiye genelinde seçimlerin huzur ve güven ortamında geçmesi için atılan büyük adımlardan biri.

Seçimlerin sadece bir oy verme işlemi olmadığını, aynı zamanda demokrasinin en temel taşlarından biri olduğunu vurgulayan Yerlikaya, seçim sürecinin tüm aşamalarının büyük bir dikkat ve hassasiyetle ele alındığını belirtti. Bu kapsamda, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) Başkanlığı'nda video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Seçim Güvenliği Toplantısı'nda, tüm il valiliklerine gönderilen 'Seçim Tedbirleri' genelgesi ve alınan önlemler detaylandırıldı.

Genelgede, seçimlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi, olası aksaklıklara karşı önlem alınması, seçim kurullarının kararlarının titizlikle uygulanması gibi önemli konulara değinildi. Ayrıca, Bakan Yardımcısı başkanlığında Seçim Koordinasyon Komisyonu'nun oluşturulduğu ve bu komisyonun, seçim sürecindeki tüm kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlamakla görevlendirildiği açıklandı.

Tokatlı Edebiyat Öğretmeni Hayatını Kaybetti Tokatlı Edebiyat Öğretmeni Hayatını Kaybetti

Bakan Yerlikaya, seçim süreci boyunca güvenliği sağlamak adına İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yanı sıra Yüksek Seçim Kurulu (YSK), il ve ilçe seçim kurulları ile tam bir koordinasyon içinde çalıştıklarını belirtti. Bu çerçevede, GAMER bünyesinde 'Seçim Harekat Merkezleri' kuruldu ve il valileri, il jandarma komutanları, il emniyet müdürleri ile diğer ilgili birimlerin katılımıyla düzenli olarak Seçim Güvenliği Toplantıları yapıldı. Bu toplantılarda, seçim güvenliği ile ilgili risk analizleri gerçekleştirildi ve buna göre il seçim güvenlik planları hazırlandı.

Bakan Yerlikaya, alınan önlemler arasında siber güvenlik tedbirlerine de büyük önem verdiklerini belirtti. Bu kapsamda, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı koordinesinde İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla siber güvenlik konusunda toplantılar yapıldı ve alınması gereken tedbirler belirlendi. Ayrıca, MİT Başkanlığı ve diğer güvenlik birimleri ile birlikte her hafta 'Seçim Güvenliği Koordinasyon Toplantıları' düzenlendiğini ve bu toplantılarda seçim sürecinin her aşamasının gözden geçirildiğini ifade etti.

Seçim Genelgesi1 Tokathaber

Yerlikaya, geçmişte gerçekleştirilen seçimlerde elde edilen tecrübelerin, bu seçimde de güvenliğin sağlanması adına büyük bir avantaj sağladığını vurguladı. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri ile 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi tecrübeleri ışığında, 31 Mart Yerel Seçimleri için de hukuk devleti sınırları içerisinde A'dan Z'ye her türlü tedbirin alındığını ve alınmaya devam edileceğini belirtti.

Yerlikaya'nın açıklamalarına göre, 31 Mart Mahalli Seçimleri'nde seçim güvenliğini sağlamak üzere görevlendirilen toplam 594 bin güvenlik personelinin yanı sıra, kolluk birimlerine ait helikopterler, uçaklar, İHA/İKU'lar da göreve hazır vaziyette bulunduruluyor. Bakan Yerlikaya, tüm bu hazırlıkların, Türkiye'nin 81 ilinde huzur ve güven içerisinde bir seçim ortamının yaşanacağına dair güçlü bir inanç taşıdığını belirtti.

Alınan bu kapsamlı tedbirler ve görevlendirilen personel sayısı, Türkiye'nin seçim güvenliğine ne kadar büyük bir önem verdiğinin açık bir göstergesi. Bakan Yerlikaya'nın ifadeleri, vatandaşların gönül rahatlığıyla oy kullanacakları bir seçim sürecinin altını çiziyor. Seçimlerin, demokratik süreçlerin en önemli parçalarından biri olduğu bu dönemde, alınan tüm bu önlemler, seçimlerin huzur ve güven içinde tamamlanmasına yönelik büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Muhabir: Burhan Arar