Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar tarafından duyurulan Türkiye’nin ATM Merkezi (TAM), yedi kamu bankasının işbirliğiyle hayata geçirildi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, PTT, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Emlak Katılım Bankası’nın katılımıyla oluşturulan bu platform, Türkiye genelinde finansal hizmetleri dönüştürmeyi amaçlıyor.

TAM, üye bankaların ATM'lerini birleştirerek müşterilere ücretsiz, kolay ve erişilebilir finansal işlemler sunmak için kurulmuştur. Bu platform, 5,600 adet ATM ile hizmet vermeye başlamış olup, yakın bir tarihte bu sayının 19 bin ATM’ye ulaşması hedeflenmektedir. Böylece Türkiye genelinde milyonlarca insan, para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama ve fatura ödeme gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebilecek.

TAM platformu, üye bankaların müşterilerine hızlı ve avantajlı hizmetler sunmak amacıyla bankacılık işlemlerini tek noktadan yapılabilmesine olanak tanıyor. Ayrıca, bu işbirliği sayesinde ekonomiye yaklaşık 500 milyon dolarlık bir katkı sağlanması bekleniyor. Bu işbirliği, konvansiyonel şube bankacılığının işlem payının azalmasına, operasyonel süreçlerin daha iyi yönetilmesine ve sektörün hizmet kalitesinin artırılmasına katkıda bulunacak.

TAM ATM Nedir, Ne Demek?

Türkiye’nin bankacılık sektöründe önemli bir dönüşümü temsil eden bir proje. TAM, Türkiye’deki bankacılık sektöründe verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilmiştir. TAM platformu, Türkiye genelinde milyonlarca insanın günlük finansal işlemlerini gerçekleştirebileceği bir altyapı sunmaktadır. ATM’ler aracılığıyla para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama, fatura ödeme gibi birçok finansal işlem bu platform üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Türk çelik sektöründen Afrika çıkarması Türk çelik sektöründen Afrika çıkarması

Yapılan açıklamaya göre, TAM” platformu, üye bankaların müşterilerine daha hızlı ve avantajlı hizmet sunabilmek adına, bankacılık işlemlerinin tek noktadan ve kolay bir şekilde yapılmasına imkan sunacak. TAM ATM’lerinde para çekme, para yatırma, bakiye sorgulamanın yanı sıra diğer bankacılık işlemleri de yapılabilecek.

Tokat dahil 81 ilde 5 bin 600 adet ATM ile müşterilere hizmet sunan platform, yakın gelecekte üye bankaların tüm ATM’lerinin sisteme dahil edilmesi ile 19 bin adede ulaşacak. Bu işbirliği sonucunda ATM’ler ile müşteri alışkanlıklarının değişmesi, konvansiyonel şube bankacılığının işlem payının azalıp, operasyonel süreçlerin daha iyi yönetilmesi ve sektörün hizmet kalitesinin artması öngörülüyor.

Tüm ATM bileşenleri tek bir merkezde yönetilirken, bu ATM’ler üzerinde yeni ve ortak bir yazılım çalışacak. Kullanılan yeni yazılım sayesinde mevcuttaki sınırlı işlem seti genişleyerek müşterilere tam set olarak hizmet sunulacak. Optimizasyon sayesinde aynı hizmet noktalarındaki ATM’lerin, ihtiyaç duyulan lokasyonlara yönlendirilmesi, bu sayede finansal erişilebilirliğin artırılması sağlanacak.

TAM ATM'de Hangi Bankalar Var?

TAM (Türkiye’nin ATM Merkezi); Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, PTT, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Emlak Katılım Bankası ATM ağlarında olacak.

TAM ATM Para Kesiyor Mu?

TAM, üye bankalar müşterilerine masrafsız, komisyonsuz işlem olanağı sunacak.