Ülke genelindeki eş zamanlı basın açıklaması Tokat'ta  Cumhuriyet Meydanında AK Parti İl Başkanı Ali Özer, Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, Milletvekili Mustafa Arslan ve eşi Müjgan Arslan, İl-İlçe-Kadın Kolları ve Gençlik kolları yönetimleri katıldı. 
 "Bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir"
Açıklamayı yapan AK Parti Tokat Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, "Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor.Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor. Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve “bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir”ifadelerini kullandı. 
Filistin Sağlık Bakanlığı verileri paylaşıldı
Açıklamada; Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre; İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldüğü, 78 bin 18 kişi yaralandığı, Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin raporuna göre Gazze’de 9 bin kadın öldüğü, günde ortalama 63 kadın öldüğü ve bunların 37’sinin ise anne olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısının 2 bin 100 olduğu belirtildi. 
Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor.
 "Gazzeli anneler için susmuyoruz"
Havva Sabuncuoğlu, "Yaşamayacağını bile bile çocuk doğuran Gazzeli anneler için SUSMUYORUZ!  Yaşanan tüm zulme, acıya rağmen… eşini, evladını, ailesini kaybetmesine rağmen çocukları için, ülkesi için dimdik ayakta duran Filistinli anneler, er ya da geç kazanacak. Anneler bitmeden bu direniş bitmez. Ve kalbi Gazzeli anneler için çarpan kadınlar olarak haykırıyoruz: Bu zulüm daha ne kadar sürecek? Yeter artık israil, kanlı ellerini sivillerin, annelerin, çocukların üzerinden çek!"

Türk kadını ABD'de siyaset sahnesinde Türk kadını ABD'de siyaset sahnesinde

Tokat Haberak Anneler (1)