CHP Tokat İl Başkanlığı başta olmak üzere Tarım Orman İş, KESK, DİSK, SES sendikaları başta olmak üzere Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve birçok kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlaması Tokat’ta Cumhuriyet Meydanında devam ediyor. Whatsapp Image 2024 05 01 At 10.53.52 Tokat Haber

Yürüşün ardından meydanda toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Ercan Özel ve SES Şube Başkanı Derya Kaya Bayçu ortak yaptıkları basın açıklamasında “Açlık sınırı 24 bin TL’yi yoksulluk sınırı 65 bin TL’yi aştı. Buna karşın her iki emekliden biri 10 bin TL aylıkla, 10 milyon asgari ücretli 17 bin TL ile yaşam savaşı veriyor. Ortalama kamu emekçisi maaşı yoksulluk sınırının yarısına bile ulaşmıyor. Gelir adaletsizliği uçurumu gittikçe büyüyor. Toplumun en zengin yüzde 1’i toplam servetin yüzde 40’ını elinde tutuyor. %99’u olarak bizler ise geriye kalan yüzde 60’ı paylaşıyoruz.  Bizler hakkımızı aramayalım, birlik olmayalım diye her yolu mubah görüyorlar.

Whatsapp Image 2024 05 01 At 10.43.46 Tokat Haber
İnancımızdan dilimize, siyasi düşüncemizden cinsiyetimize her alanda ayrımcılığı kışkırtıyor. Bizi karşı karşıya getirmeye, bölmeye hatta düşmanlaştırmaya çalışıyorlar. Bugün karşımızdaki tabloda bir tarafta karın tokluğuna çalışan milyonlar var.Diğer tarafta faizden, ranttan, hazine garantili ihalelerden semirenler..

Whatsapp Image 2024 05 01 At 10.56.29 Tokat Haber
Bir tarafta her dördünden biri yatağa aç giren, bir öğün yemekleri tasarruf diye kesilen çocuklarımız var. Diğer tarafta yurt dışında yat kulübünde yediği ıstakoz yemeğini sosyal medya hesabından paylaşanlar…Meclis bahçesinde kebap partisi verenler..
Dostlar, ekmeğimizin her geçen gün küçüldüğü, Haklarımızın, özgürlüklerimizin ortadan kaldırıldığı,Her seferinde bizim değil,  sermayenin, patronların yüzünü güldüren Bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil.
Bu düzene ARTIK YETER diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Durmaz: Emkçilerimizin hak mücadelesinde onlarla birlikteyiz

Burada bir konuşma yapan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da "Bugün 1 Mayıs, işsizliğin, yoksulluğun her geçen gün büyüdüğü, iş cinayetlerinde her yıl onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, çocuk işçinin mesen projeleriyle meşrulaştırıldığı, Eğitimin çağdaş, layık, bilimsellikten uzaklaştırıldığı, kadınların, mültecilerin ve çocukların kayıt dışı, ucuz iş güç olarak sömürüldüğü, maden projeleriyle doğanın talan edildiği, işçilerin göçük altında can verdiği, işçiye ölümü kader gören, anayasayı yok sayan, bu halkı işsizlikle, yoksullukla, düşük ücretlerle örgütsüz çalışmaya mecbur bırakıp biyata zorlayan zihniyete dur deme günüdür. Dur diyecek miyiz? Emekçilerimizin, çalışanlarımızın hak ve özgürlük mücadelesinde onlarla birlikte ve dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Batch Kadim1

Bursa'da iki ilçe İznik Gölü için toplandı Bursa'da iki ilçe İznik Gölü için toplandı