Tokat’ın Pazar ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Mustafa Tüter, ahırının sulama kanalı yapımı gerekçesiyle yıkılmak istendiğini söyledi.

Pazar ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Mustafa Tüter, olaya ilişkin açıklamasında, "Buraya 1977 yılında su kanalı yapılmış. Ben de buraya 1996 yılında ahır yaptırdım. Önceki dönem belediye başkanı Erdoğan Yılmaz ’buradan yol geçecek’ dedi. Daha sonra kanal benim ahırın içinden çıktı. Ben de gerekli yerlere dilekçe bıraktım, ’Sizin kanalınız 3 metre, bu şeklide yerinizi alın’ dedim. Onlar da ’yol yapacağız’ diye diğer tarafları kapattılar. Ben onların yerlerini terk ettiğim halde hâlâ ahırımı yıkmaya çalışıyorlar. Diğer tarafta kullanılmayan bir kanal uğuruna benim ahırımı yıkmaya çalışıyorlar. Dertleri ahırı komple yıkmak. Buraya gelen mühendis bana hakaretlerde bulundu. Küçük kepçe ile yapılacak işi büyük kepçe ile yaparak benim ahırımı yıkmak istiyorlar. Dönemin belediye başkanı ’yol yapacağım’ diye yolu kapattı. 3 metre yer onların diye çıktım, yerlerini terk ettim. Yol yapacağız diye kanalı da kapattılar. Önceden buradan yol geçecek dediler, ahırıma göz diktiler. Şimdi de kanal yapmak için ahırımı yıkmak istiyorlar" diye konuştu.

"Bununla ilgili bir çalışma başlattık"

Odunpazarı’nda ’Yaz Atölyeleri’ ile çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor Odunpazarı’nda ’Yaz Atölyeleri’ ile çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor

Yeşilırmak Sulama Birliği İşletme Mühendisi Semra Demirler konu ile açıklamalarda bulunarak, "Burayla ilgili daha öncesinde belediye bir yol açma çalışması yaptı. Bu yol açma çalışmasında da bizim sulama birliğimize ait olan kanalın yerinde olmadığı ve oradan yol açılması gerektiğini söylediler. Sonra kanalımız orada tahrip edildi. Kanalının geçmesi gereken yerde ahırın üzerine denk geliyordu. Bununla ilgili bir çalışma başlattık. Biz şu anda Devlet Su İşlerinin kendisine ait istimlak alanına kanalımızı yaparak problemi gidermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: iha