Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya'yı kapsayan TR83 Bölgesi'nde işsizlik oranlarındaki artış ve istihdam oranlarındaki düşüş dikkat çekiyor. Özellikle Tokat'ın da içinde bulunduğu bölgede, 15 yaş ve üstü kişiler arasında istihdam oranı geçen yıla göre yüzde 1,1 oranında azalırken, işsizlik oranı yüzde 0,5 puan artış gösterdi.

Tokat'ta İş Gücü Piyasası
Son araştırmalara göre, bölgede iş gücüne katılım oranı yüzde 54,2'den yüzde 53,4'e geriledi. İstihdam oranı ise yüzde 49,9'dan yüzde 48,8'e düşerek, Tokat ve çevresinde ekonomik bir sıkıntının habercisi oldu. Öte yandan, işsizlik oranı geçen yıl yüzde 8,1 iken, bu yıl için yüzde 8,6 olarak kaydedildi.

İş Bulma Ümidini Kaybedenler
Araştırma, iş gücüne katılmayan ve iş bulma umudunu kaybeden bireylerin oranının da yüksek olduğunu gösteriyor. Bu bağlamda, 15 yaş ve üstü nüfusta iş bulma umudu olmayanların oranı bin kişide 39 olarak belirlendi.

Tokat'ta Sektörel İstihdam
İstihdam edilenler arasında, en yüksek oran yüzde 47,9 ile hizmet sektöründe görülürken, yüzde 33,4'ü tarım ve yüzde 18,7'si sanayi sektöründe çalışıyor. Bu dağlım, bölgenin ekonomik yapısının çeşitliliğini ve potansiyel iş fırsatlarını ortaya koyuyor.

Cinsiyete Göre İşsizlik
TR83 Bölgesi'nde işsizlik oranı erkeklerde yüzde 6,7 iken, kadınlarda bu oran yüzde 11,8 olarak dikkat çekiyor. Kadınların iş gücüne katılım oranı ise yüzde 38,3'te kalırken, erkeklerde bu oran yüzde 69,1 olarak kaydedildi.

 

Otomotiv satış sonrası pazarında artış beklentisi Otomotiv satış sonrası pazarında artış beklentisi

 

Muhabir: Kenan Kayhan