Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü'nün kapanması ile birlikte, Tokat Devlet Hastanesi ve çevredeki ilçe hastaneleri kene hastalıklarının tedavisi için merkez haline geldi. 3. Basamak Sağlık Tesisine (Eğitim ve araştırma hastaneleri, özel dal eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri) sevki gereken hastaların ise il dışındaki hastanelere sevk edilecek. Bu durum akıllara yıllar önce KKKA Hastalarının ambulanslarla Sivas'a sevk edildiği günleri getirdi.  A27050 E F Tokat Haber

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünün Kapanması ve Yeni Düzenlemeler:

Üniversite hastanesindeki enfeksiyon hastalıkları bölümünün kapanması sonucunda, Tokat Devlet Hastanesi ve ilçe hastaneleri kene hastalıkları konusunda ana tedavi merkezleri olarak hizmet verecek. Devlet hastanesinde yoğun bakım imkanları ve uzman hekim kadrosu ile hastaların tedavi süreçleri yönetilecek. Konuya ilişkin uzman hekimlerin şehirden ayrılması nedeniyle, hastanelerin bu ihtiyacı karşılayıp karşılayamayacağı ise zamanla değerlendirilecek.

 Sağlık Müdürlüğünden açıklama

CİMER aracılığıyla yapılan sorularımıza Tokat İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı'ndan verilen yanıtta, Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı ile ilgili olarak istatistiki çalışmaların yürütüldüğü belirtildi. Tokat Devlet Hastanesi'nin yanı sıra Turhal, Erbaa, Niksar ve Zile Devlet Hastanelerinde toplam 7 enfeksiyon hastalıkları uzmanı görev yapmakta. KKKA tanısı alan hastaların, durumlarına göre gerekli yoğun bakım hizmetleri sağlanmakta ve gerektiğinde üçüncü basamak sağlık tesislerine sevk işlemleri komşu illere yapılmakta olduğu kaydedildi.

3. Basamak Sağlık Tesisine sevki gereken hastalar il dışına sevk edilecek

Metnin tamamıı şu şekilde: "Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı ile ilgili olarak istatistiki çalışmalar Bakanlığımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilmekte olduğundan tarafımızca herhangi bir veri paylaşımı yapılamamaktadır. Tokat İlimizde 2.Basamak Sağlık Kuruluşu olarak hizmet veren Tokat Devlet Hastanesinde 3, Turhal, Erbaa, Niksar ve Zile Devlet Hastanelerinde de 1’er olmak üzere toplam 7 enfeksiyon hastalıkları uzmanı görev yapmaktadır. Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı bulunan hastanelerimizde ihtiyaç halinde kullanılabilecek yoğun bakımlar bulunmaktadır. KKKA tanısı konulan hastalardan 3. Basamak ihtiyacı olmayan hastaların takip ve tedavisi Tokat Devlet Hastanesi ile enfeksiyon hastalıkları uzmanı bulunan ilçe devlet hastanelerimizde yapılmaktadır. Ancak bu hastalardan Bakanlığımız KKKA tedavi algoritması gereği 3. Basamak Sağlık Tesisine sevki gereken hastalar Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesinin Enfeksiyon Hastalıkları Eğitim Kliniğinin kapalı olması nedeni ile komşu illerdeki 3.Basamak sağlık tesislerine sevk edilmektedir. "A090702 F Tokat Haber

Tokat’ta Huzurlu Yaşam İçin Nefes Egzersizleri Öneriliyor Tokat’ta Huzurlu Yaşam İçin Nefes Egzersizleri Öneriliyor

Tokat hastalıkla ilgli uzmanlaşmıştı...

Türkiye’de 7 ilde (SivasTokat, Yozgat, Çorum, Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan) görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından 2020 yılında 61 kişi yaşamını yitirdi. 2002 ile 2017 yılları arasında ise 501 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Tokat'ta birçok hasta Sivas'a sevk edilirken veya Sivas'ta hayatını kaybetti. Yaklaşık 13 yıl önce yaşanan sorunların yeniden başlamasından endişe ediliyor.

Hastalığın Türkiye’de ilk olarak 2002 yılında görüldüğü Tokat’ta son yıllarda ölüm oranlarında ciddi düşüş yaşanıyordu.

Muhabir: Kenan Kayhan