Üniversitemiz, Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda düzenlediği Nevruz programıyla baharın gelişini coşkulu bir törenle kutladı. Programa Valimiz Numan Hatipoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Yılmaz, üniversitenin yöneticileri, İl Kültür ve Turizm ile Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Vali ve Rektörden Nevruz Mesajları

Valimiz Numan Hatipoğlu, yaptığı konuşmada Nevruz'un köklü tarihine ve baharın yenilenme müjdesi olarak önemine dikkat çekti. Nevruz ve yaklaşan Ramazan ayı için katılımcıları tebrik etti. Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Yılmaz ise, Nevruz'un doğanın uyanışını, bereketi ve yeniden doğuşu simgelediğini belirterek, bu özel günün tarih boyunca birçok medeniyeti ve kültürü birleştirdiğini, Anadolu topraklarında da barış ve dayanışmanın simgesi olduğunu vurguladı.

Konferans ve Kültürel Etkinlikler

Açılış konuşmalarının ardından Amasya Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Orhan Fatih Kuşdemir, "Türk Dünyasında Nevruz" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Nevruz'un tarihçesi, anlamı ve önemi üzerine bilgiler paylaşıldı. Konferansın sonunda Valimiz tarafından Dr. Kuşdemir'e teşekkür belgesi sunuldu.

Etkinlik, Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin müzik dinletisi ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi'nin performansı ile devam etti. Program, yumurta kırma yarışması ve sembolik demir dövme etkinliği ile sona erdi.

Çorlu tren kazası duruşması başladı Çorlu tren kazası duruşması başladı

 

 

Muhabir: Halil İbrahim Yel