Tokat’ta Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 107 bin 500 öğrenci, 14 Haziran'da karne alarak yaz tatiline girecek. Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat’ta da öğrenciler ve öğretmenler, eğitim-öğretim yılının sonuna ulaşmanın heyecanını yaşıyor.

Tokat'ta 14 Haziran'da Karne Heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı 584 okul ve 4832 derslikte eğitim gören 107 bin 500 öğrenci, 14 Haziran'da karne alarak yaz tatiline girecek. Tokat genelinde 8 bin 481 öğretmen de öğrencilerle birlikte tatil hazırlığı yapıyor.

2023-2024 eğitim öğretim yılı, Türkiye genelinde olduğu gibi Tokat’ta da 11 Eylül 2023 tarihinde başladı. Birinci dönem ara tatili 13-17 Kasım 2023'te, ikinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan'da yapıldı. Öğrenciler, eğitim-öğretimin yorgunluğunu 14 Haziran'daki son ders zilinin ardından atacak.

Yeni Tasarımlı Karneler

Bu yıl, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul öğrencilerine, ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işleneceği yeni tasarımlı karneler dağıtılacak. Bu uygulama ile öğrencilerin sadece akademik başarıları değil, sosyal etkinliklerdeki performansları da değerlendirilecek.

Yeni karnelerde, öğrencilerin sosyal etkinlik katılımları "bilimsel", "kültürel", "sanatsal", "sportif etkinlikler" ve "toplum hizmeti" olmak üzere 5 ana başlıkta değerlendirilecek. Öğrencilerin sosyal etkinlikleri, karnelerinde "katılım", "ürün ortaya koyma", "performans gösterme" ve "derece alma" şeklinde 4 ana düzeyde işlenecek. Böylece öğrencilerin sosyal etkinliklere katılım durumları, derecelendirilmiş bir sistemle karnelere yansıtılmış olacak.

Eğitim Yılının Genel Durumu

Türkiye genelinde ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci ile 1,2 milyona yakın öğretmen, Tokat’ta ise 8 bin 481 öğretmen ve 107 bin 500 öğrenci için 2023-2024 eğitim öğretim yılı başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerin gelişimini desteklemek için çeşitli yenilikler ve düzenlemeler yapmaya devam ediyor.

Sosyal Etkinliklerin Önemi

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tasarımlı karnelerle öğrencilere sadece akademik başarılarının değil, sosyal etkinliklerdeki performanslarının da önemli olduğunu göstermek istiyor. Okul içi ve okul dışı gerçekleştirilen sosyal etkinliklerde öğrencilerin katılımı, performansı ve elde ettikleri başarılar karnelere yansıtılarak, öğrencilerin sosyal gelişimlerinin de takip edilmesi amaçlanıyor.

Keşan'da öğrenciler karnelerine kavuştu Keşan'da öğrenciler karnelerine kavuştu

Tokat'ta eğitim gören öğrenciler, 14 Haziran'da karne heyecanını yaşayacak ve yaz tatiline merhaba diyecek. Yeni karnelerle öğrencilerin sosyal etkinlik performansları da değerlendirilmiş olacak. Öğrenciler, eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu atarak, yaz tatilinin keyfini çıkaracaklar.

Sınıfta Kalma Geri Geldi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in talimatıyla Bakanlık, bu yıl eğitim-öğretim sürecinde hem öğretmen hem de öğrenciler için bir dizi değişikliğe gitti.
Mevzuat düzenlemeleriyle liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı. Ayrıca, öğrencilerin 50 ortalama ile sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya kademeli uygulanmak üzere son verildi.
Bu yıl ilk defa yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. Yönetmeliğe göre, 9'uncu sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler, artık sınıf tekrarı yapacak.
Ayrıca sınıf geçmede Türkçe baraj puanı 70'e çıkarıldı.
Öte yandan, velilerin okul müdürü ve öğretmen görüşmelerini dijital ortama taşıyan "veli randevu sistemi" hayata geçirildi.
Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim döneminde ortaokul ve liselerde "Türk sosyal hayatında aile", liselerde adabımuaşeret, ortaokullarda "görgü kuralları ve nezaket gibi" farklı seçmeli dersler ilk kez yer aldı.

Öğrenciler Ortak Yazılı Sınavlarla Tanıştı

Bakanlık tarafından ilk kez yayımlanan çatı yönetmelik ile okullarda yapılan sınavlara ilişkin yeni düzenlemeler bu eğitim öğretim yılında hayata geçirildi. MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile okullarda birden fazla öğretmen tarafından okutulan derslerin tüm sınavlarının "ortak yazılı" olarak yapılması hükmü yer aldı.
Okullarda sınav haftası uygulamasına geçilen eğitim öğretim yılında Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil dersleri sınavlarının 4 dil becerisini ölçecek şekilde yapılması hayata geçirildi.
Ayrıca okullarda öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alındı.
Şehit, gazi yakını ve koruma altına alınan çocukların kanuni hakları gereği özel okullara ücretsiz erişimini kolaylaştırmak amacıyla, merkezi yerleştirme yapılması kararı alındı.
Gelecek eğitim öğretim yılından itibaren tüm özel okulların derslerde Bakanlık onaylı ücretsiz ders kitaplarını okutması zorunlu olacak.

Son Hafta "Yıl Sonu Faaliyet Haftası" İlan Edildi

İlk kez eğitim öğretim dönemlerinin son haftası, öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmasının teşvik edilmesi için "yıl sonu faaliyet haftası" düzenlenmesi kararı alındı.
Öğrenciler, Bakanlığın önerdiği faaliyetler kapsamında yeni müfredatta da bulunan beceri temelli uygulamaları eğlenerek deneyimliyor.

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Yeni Müfredatla Başlayacak

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat 2024-2025 eğitim öğretim yılının başlamasından itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak.
Yeni programların hazırlanması aşamasında görev alan akademisyenler ve alan uzmanlarınca öğretmenlere yönelik başlatılan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli eğitici eğitimi kursları"nın başlatılmasının ardından eylül ayında öğretmenlerin mesleki çalışma döneminde, 720 bin öğretmenin müfredat eğitimi alması sağlanacak.

Muhabir: Burhan Arar