Alper Alparslan bayram konserleriyle hayranlarını coşturdu Alper Alparslan bayram konserleriyle hayranlarını coşturdu

Yeşilçam'ın sevilen isimlerinden olan Türk dizi ve sinema oyuncusu olan Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncunun ölüm haberinin ardından Murat Soydan kimdir, kaç yaşındaydı, hastalığı neydi soruları gündeme geldi. 
MURAT SOYDAN KİMDİR?
Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan’dır. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.
Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.
1966 yılında ''Perde'' Mecmuası'nın düzenlediği yarışmada birinci seçilerek sanat hayatına sinemada 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rolü paylaşmıştır.  ''Dünyanın En Güzel Kadını'', «Ayşem», «Yalan Yıllar», ''Kahveci Güzeli'', ''Sana Dönmiyeceğim'', 'Nisan Yağmuru'', ''Yarın Başka Bir Gündür'' gibi birçok filmin başrolünde oynayan, 1969 yılında İzmir’de 'Över' bahçesinde sahneye çıkmıştır. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Zulüm' filmindeki rolüyle 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazanmıştı.
Uğurgül Tercan ile evlenen Murat Soydan'ın Ali Soydan, Mehmet Soydan, Mehveş Soydan olmak üzere üç çocuğu vardır.

Muhabir: Mihriban Koçaker