TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, 4.7 ve 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin ardından Tokat'ın Sulusaray ilçesinde zarar gören bölgelerde incelemelerde bulundu. Beyazıt, AA muhabirine verdiği demeçte, tüm binalarda hafif, orta ve ağır hasarların tespit edileceğini, ağır hasarlı binaların derhal yıkılacağını belirtti. Ayrıca, diğer binalarla ilgili gereken işlemlerin yapılacağını ifade etti. Beyazıt, deprem nedeniyle can kaybının olmamasının kendilerini rahatlattığını söyledi ve devletin deprem anından itibaren bölgede aktif olduğunu, çadırların kurulduğunu ve sıcak yemeklerin dağıtıldığını aktardı.

Yusuf Beyazıt Deprem1 Tokathaber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile gece telefonla görüştüğünü aktaran Beyazıt, şu değerlendirmede bulundu:

"Şimdi onların ekipleri de intikal etti. Bütün binaların hasar durumlarını tespit ediyorlar. Hem hafif hasar hem orta hasar hem ağır hasarlar tespit edilecek. Ağır hasarlı binalar derhal ortadan kaldırılacak. Diğer binalarla ilgili de gereken işlemler yapılacak. İki camimizin minarelerinde problem var. Oraların etrafında güvenlik şeritleri yapıldı. Hem Cumhurbaşkanımız hem İçişleri Bakanımız hem de diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız benimle bizzat görüşerek konuyla ilgili bilgi aldı. Gece İçişleri Bakan Yardımcımız ve AFAD Başkanımız bölgeye gelerek gereken incelemeleri, değerlendirmelerini yaptılar."

Yusuf Beyazıt Deprem Tokathaber

Beyazıt, Tokat'ın bir deprem bölgesi olduğunun altını çizerek, tüm kamu binalarının güçlendirilmesiyle ilgili daha önce yoğun çalışmaların yapıldığını, bu binalarda bir sıkıntının bulunmadığını aktardı.

Hastanenin de geçen ay açıldığını anımsatan Beyazıt, "Tokat'taki tüm hükümet binalarının mutlaka yeniden yapılması ile ilgili çalışmalarımız var. Niksar, Başçiftlik, Erbaa, Turhal, Almus ve Tokat ile ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bazıları bitti, bazıları da bitmek üzere. Tokat'ta tüm okullarımızın ya güçlendirmesini yaptık ya da yıkılması gerekenleri yıkarak yeniden inşasını değerlendirdik. Hiçbir okulumuzda en ufak bir zayiat söz konusu değildir." dedi.

Yusuf Beyazıt Deprem3 Tokathaber

Sulusaray'ın bir sit alanı olduğunu dile getiren Beyazıt, bu nedenle bazı binaların kerpiçten olduğunu söyleyerek, "Buralarda da yenileme çalışması yapılamadığından bazı hasarlar var. Onun için vatandaşlarımız şu anda onların içine girmiyor. Yine buranın Dutluca diye, öncesinde belde olan çok büyük mahallelerimiz var. Burada Malum Seyit Tekkesi ve Camisi var. Vakıflar Genel Müdürlüğü döneminde de buranın restorasyonu yapmıştım. Orası Anadolu'da ilk yapılan eserlerden biri. Çivisiz bir eser, son derece zengin bir kültürel varlığımız. Orayı da gezdim. Türbede bir çatlak var. İnşallah oranın restorasyonunda Vakıflar Bölge Müdürüyle istişare ederek onarımını, restorasyonunu tekrar yaptıracağız, yeniden değerlendireceğiz." diye konuştu.

Yusuf Beyazıt Deprem4 Tokathaber

Yusuf Beyazıt Deprem5 Tokathaber

Eylem Tok ve oğlu yakalandı! Eylem Tok ve oğlu yakalandı!

Yusuf Beyazıt Deprem10 Tokathaber

Yusuf Beyazıt Deprem9 Tokathaber

Yusuf Beyazıt Deprem8 Tokathaber

Yusuf Beyazıt Deprem7 Tokathaber

Yusuf Beyazıt Deprem6 Tokathaber

Muhabir: Murat Onur