google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
ATATÜRK’ÜN YAVERİ TOKATLI BİNBAŞI SÜSOY ÖĞRENCİLERE...

ATATÜRK’ÜN YAVERİ TOKATLI BİNBAŞI SÜSOY ÖĞRENCİLERE ANLATILDI

Ecdada Vefa projesi kapsamında Tokat’ın İstiklal Madalyalı, Üstün Hizmet Madalyalı değeri, Mustafa Vasfi Süsoy, torunu Mustafa Ercan Süsoy tarafından ortaokul öğrencilerine anlatıldı.

09 Nisan 2021 - 01:50

Mevlana İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilimler Öğretmeni Feryal Karaman’ın “Ecdada Vefa” projesinde Tokat’ın İstiklal Madalyalı, Üstün Hizmet Madalyalı değeri, Milli Mücadelede Mustafa Kemal Atatürk ile Bandırma Vapurundaki 19 isimden biri olan Binbaşı Mustafa Vasfi Süsoy’u konu aldı. Süsoy’un 83 yaşındaki torunu Mustafa Ercan Süsoy ile öğrencileri bir araya geldi. Süsoy: “Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça kendinde büyük işler başarma gücü bulacaktır.” veciz sözünü hatırlattı ve “Demek ki çocuklar ecdadımızı tanıyacağız.” mesajı verdi.

 

ECDADA VEFA PROJESİ

Okul Müdürü Muzaffer Damlıyurt ile Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feryal Karaman’ın karşıladığı M. Ercan Süsoy, öğrencilere rahmetli dedesi Mustafa Vasfi Süsoy ve Süsoy Ailesi’ni anlattı. Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feryal Karaman konferans öncesi öğrencilerine ve basın mensuplarına ön bilgi verdi. Öğrencilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a gelişini bilirken, bilhassa Tokatlı öğrencilerin o vapurdaki 19 kişiden birinin Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy olduğunu da bilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerine başladı. “Mustafa Vasfi Süsoy, sadece Tokat için değil Türk Milleti için önemli bir karakter. 1876 yılında Tokat Merkez Devegörmez Mahallesinde doğmuştur. Ortaokulu Tokat’ta tamamlamıştır. 1893 yılında kendi isteği ile orduya katılmıştır. 1899’da teğmenliğe, 1903’te üsteğmenliğe yükselmiştir. Selanik, Arnavutluk ve Balkanlarda görev yapıyor. Mutlakiyet yanlıları ile Meşrutiyet karşıtlarının 1909 yılında çıkardıkları 31 Mart Vakası’nda Mustafa Vasfi Süsoy ile Mustafa Kemal Atatürk’ün yolları kesişiyor. Bu isyanı bastırmada görev alan Hareket Ordusu’nda tanışıyorlar ve Mustafa Vasfi Süsoy 1934 yılında ölene kadar bu sıkı dostluk devam ediyor. Atatürk, Onu yanından ayırmıyor. Yaveri, güvendiği adamı oluyor, karargah komutanlığı veriyor. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı başlıyor ve orada da Alay Komutanı olarak görev yapıyor. Biliyorsunuz Milli Mücadelede Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan 30 Nisan 1919’da Samsun’a gitmek üzere 9. Ordu Müfettişi olarak Mustafa Kemal yola çıkıyor. Bandırma Vapuruna yanında 3 çocuğu (Mithat, Salih, Nefise) ve eşi (Aliye hanım) ile birlikte binen tek isim Mustafa Vasfi Süsoy oluyor. Mustafa Vasfi Süsoy binbaşı rütbesinde iken Bandırma Vapuruna Atatürk ile birlikte binen 19 isimden biri oluyor.” dedi.

 

“BU GİDİŞİN DÖNÜŞÜ OLMAYABİLİR”

“Bugün çok mutluyum” diyerek sözlerine başlayan Mustafa Ercan Süsoy, Mevlana İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muzaffer Damlıyurt, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Feryal Karaman ve öğrencilere teşekkürlerini dile getirdi. “Tokat’ımızda daha fazla ilgi görmesi gerekirken yeterince ilgi görmeyen bir zatın torunu olarak aranızda bulunuyorum. Ama bununla beraber çok mutluyum ki sizler, öğretmenlerinizin, müdürünüzün teşviki ile bu konunun takipçisi oluyorsunuz. İşte dedem Mustafa Vasfi Süsoy, Mustafa Kemal Atatürk’ün canını emanet edecek kadar yakınında bulunuyordu. Bir Tokatlı olarak bunun hepimizi sevindirmesi gerekir. Milli Mücadele için Samsun’a varmak üzere yola çıktıklarında babaanneme, babama, halama ve amcama “bu gidişin dönüşü olmayabilir, sizi ata ocağına götüreceğim.” diyor. Kendileri geri dönmemeyi düşünerek bu yola çıkmış isimler.” dedi.

 

ATATÜRK TOKAT’A GELDİĞİNDE SÜSOY KONAĞINDA KALDI

Süsoy sülalesine dair kısa bilgiler aktaran Ercan Süsoy, “şuan Atatürk Müze Evi olan konak dedemin dedesinin de oturduğu evdir. Özel olarak yapılmıştır. Milli mücadele yılları başladığında yaptıklarını Feryal hoca hanım anlattı. Cumhurbaşkanı olduğunda eşi Latife hanım ile birlikte 1924 yılında Tokat’a geldiğinde bizim konakta kalıyor. Tokat’ta iken Hanımına kızıp boşanma kararı aldığı söylenir ama öyle bir şey yok. Bir hadise geçse de boşanma kararı alındığına dair bir olay yok. Evlilik bizim gibi adamların işi değil, demiştir. Babaannem Arnavut asıllıdır, Latife hanım da Arnavut asıllıdır.” ifadelerini anlattı.

 

MİLLİ MÜCADELEYE İLK ASKER TOKAT’TAN TOPLANDI

Tokat’ın Milli Mücadeledeki rolünü anlatırken bir Amasya, Sivas ve Erzurum gibi öne çıkan iller arasında olmamasının üzüntüsünü yaşadıklarını vurgulayan Ercan Süsoy “aslında Tokat’ta çok önemli kararlar alınmıştır. Dedem Mustafa Vasfi Süsoy, milli mücadelenin ilk ordusunun belirlenmesinde isimlerin yazılmasını Tokat’ta başlatmıştır. Şimdiki Askeri Gazinonun olduğu yerde toplanılmış, Enver Mütevellioğlu’nun dedesini de çağırmıştır. Orduya isim yazmaya başlamışlardır ve bu Milli Mücadele için ilk orduyu oluşturan isimlerin yazıldığı buluşmadır. Bunun üzerinde durulmasında fayda var.” dedi.

Haber: Arif Sağdıç

2021/04/2021-04-09-01-53-12.jpg
2021/04/2021-04-09-01-53-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x