12- 15 Ekim 2023’de Tokat Tanıtım Günleri’ne Ankara ev sahipliği yaptı.

Ankara’da,  Tokat  ve  ilçelerinin kültürel zenginlikleri, yöresel gıda ürünleri, kıyafetleri ve halk oyunları ile güzel bir tanıtım yapıldı.

Tokat’ın kendine özgü zenginlikleri ve kültürel değerleri büyük bir özenle sergilendi.

Tokat’tan gelen esnaflar, şairler, yazarlar Tokat Tanıtım Günleri’nde Ankaralılarla buluştu.

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesinin destekleri ile Tokat Dernekler Federasyonu tarafından Ankara Millet Bahçesi'nde düzenlenen 'Tokat Tanıtım Günleri Etkinliği' çok zengin bir içerik ile takdir topladı.
 Tokat'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan fotoğraf ve resim sergileri, yöresel lezzetlerin tanıtıldığı stantlar, konferanslar, paneller, sergiler ve konserler halk oyunları gösterileri, Tokat'ın doğal güzellikleri ve gastronomisini misafirler Ankara’da tanıdı.

Tokat’ın kültürel mirası, lezzetli yemekleri ve geleneksel el sanatları Başkent Ankara’ya gelirken,  bu etkinlikle Tokat ili ve kültürünün tanıtımına büyük bir destek sağlıyor. 

Tokat rüzgarı, başkentte esti diyebilirim.

Tokat Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Kamil Dündaroğlu ve yönetimine ayrıca elinize sağlık derim.

Tokat’tan katılımcıların eleştirileri ise yerel esnafımızın Tanıtım Gününde yeteri kadar olmaması idi.

Başkan Dündaroğlu’nu aradım bu konuyu konuştuk.

Başkan der ki’ Ankara’da ki Tokatlılar çölde bir vaha görmüş gibi akın akın Tokat Günlerine geldiler. 400 binden fazla Ankaralı misafirimizi ağırladık. Biz kültürel organizasyonlara daha fazla ağırlık verdik. Yeme içme konusunda eksik kaldık. Eleştirielr bir şekilde doğru. Biz Tokatlı esnafı davet ettik, konuştuk, sözleştik ama İstanbul’a da gidecekleri için çoğu gelmedi. Fuarı düzenleyen firmada gelmeyenlerin yerini başka illerden gelen esnaflara verdi mecburen. Gelecek yıl esnaf daha fazla ilgi göstersin. Biz eksikliklerimizin farkındayız. Destek olan, katılan herkese teşekkür ederim’ 

Tokat Tanıtım Günleri, bizim kültürel değerlerimizi tanıtmada önemli bir role sahip olurken, ayrıca Tokatlıların bir araya gelerek kendi kültürlerini başkentte yaşatmalarına, yaşamalarını da sağlıyor.

Saygılarımla

Hüseyin Kömür