Bir insanın hakkına razı olması başkasının hak ve hukukundan en az kendisinin ki kadar gözetmesinden daha güzel ne olabilir ki? Bu en azından insan olmanın en yüce noktası, erdeme ulaşmanın zirvesi de sayılır.

Öyle ya insan olarak fert olarak elbette ki kendi hak ve hukukumuzu gözetmek zorundayız. Çünkü bunlar bizim öz çıkarlarımızdır. Bunların peşinde koşmak ve sürdürülebilir kılmak yaşamımız içinde gereklidir. Bunlara kimsenin bir diyeceği de yoktur. Olması gerekende tabi ki budur. Ancak bunu yaparken her şey bana mubah anlayışı ve orman kanunu uygulaması ile de yapmak veya bunlarla karşılaşmak da insanlığa sığacak bir davranış değildir.

Bu gibi hareketlere maruz kalmak insanı bazen çileden çıkarıyor buna çok dikkat etmekte fayda var. Medeni bir insan olarak da dini bir yaklaşımla da bunu gözetmek gerekir. Çünkü hakkımızın bittiği yerde bir başkasının hakkı başlar, bunu asla unutmamalıyız. Sadece unutmamakla da yetinmeyip em pati de kurmamız gerekir. Zira sıranızda bulunduğunuz bir sırada bir başkasının buna riayet etmeyerek davranmasını nasıl hoş karşılamaz isek bizim de bunu asla yapmamamız gerekir.

Ne yazık ki bu gibi durumlarla da sıkça karşılaşıyoruz. Hastanede sıramızı beklerken bir başkasının önümüze geçmesi doktorun kapısının önünde medeni bir insan gibi sıra ile beklemek dururken kapının önüne yığılarak adeta birbirimizi çiğnemeye çalışmak gibi; Yine toplu taşıma araçlarını beklerken de böyle sıra ile binip inmek varken kapının önünde illede ben mantığı ile hareket etmekte neyin nesi? Hatta bazen şahit oluyoruz camide bile çıkarken hep beraber kapıya hücum edercesine yığılıyoruz. Elimizde ayakkabı ile hoş olmayan bir görüntü ile kapının önünde bekliyoruz.

Marketlerde tutun da hemen hemen her yerde böyle görüntüler vererek adeta birbirimizi çiğneyerek medeni bir yaklaşımdan uzak öncelik elde etmek istiyoruz. Bu haksızlığa da çanak tutmamak lazım sırasını beklemeyen hastaya yada hasta yakınına doktorun bakmaması ve gerekli uyarıyı da yapması, bankada görevli memurun sırayı gözetmesi,resmi dairelerde buna riayet edilmesi gibi. Ayrıca yine sıraya girmeyen ve sırasını ihlal edenlerin de orada sırada bulunanlar tarafından uyarılması bu sıra ihlalini engellemeye katkı verecektir.

Bazen bir vatandaş bu gibi ihlallerde ikaz sonucu ihlal yapanın arsız hırsız gibi üste çıkması durumunda da diğerlerinin müdahil olması hemen sorunu kişiselleştirmeden çıkarıp hemde sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. Oysa bu haksızlığa ve sabırsızlığa ne gereği var biraz sabır ile bir iki dakika içinde zaten işlem tamamlanıyor

Bu manzaraları değişik yerlerde ve zamanlarda rastlıyoruz ve rastlarken de inanın ben bir insan olarak üzülüyorum. Neden böyle davranıyoruz aceleci ve agresifiz, bir kaç dakika bize ne kazandıracak buna niçin ihtiyaç duyuyoruz diye sıkça düşünüyorum da bir neden henüz bulamadım sahi bunun nedenini bilen var mı ?..

Gelin hep beraber bu basit görülen ancak hepimizin zaman zaman canını çok sıkan bu gibi olaylara sebebiyet vermeyelim ve hakkımızı koruyup haksızlıkta yapmayalım.